Damar Sertliği Nedir ,Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir

Damar Sertliği Nedir ,Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir

Atardamarın yapısı esnek ve vücudun yapısına göre şekil almaktadır. Damarın genişleyip daralması kan miktarını ayarlamakta. Çeşitli sebeplerden dolayı damar duvarı zarar görmekte ve kan akış miktarı ve hızı azalarak damar duvarı sertleşmektedir. Damar duvarının bu şekilde sertleşmesine damar sertliği denir. Damar sertliğinin teşhisinde geç kalınması durumunda kalıcı hasarlar ve ölümle sonuçlanmaktadır. Genelde kalp krizi ve beyin kanaması hastalıklarının belirtisi olarak damar sertliği gösterilmektedir.
Hastalık kontrolsüz sebeplere bağlı olarak aileden genetik yapısı olup, yaş ilerledikçe etkileri de artmaktadır. Zayıf bünyeli kişilerde tedavi yetersiz kalmakta olup, onarım konusunda sorunlar yaşanmaktadır.

Genellikle orta yaşlarda kendini gösteren damar sertliği özellikle erkeklerde 40 yaşlarında yaşanan kalp krizlerine sebep olmaktadır. Kadınlarda ise menopoz sonrasında hormonal dengeden dolayı oluşma riski oluşmakta olsa da hormon desteği ile bu durum tedavi edilmeye çalışılmaktadır.
Kan basıncı nedeni ile oluşan tansiyon bu hastalıkta önemlidir. Özellikle damar sertliği tedavi sırasında sonuca daha geç ulaşılmaktadır. Damar sertliğinin ilk aşamasında görülen en önemli belirti de yüksek tansiyondur. Aşırı sigara kullanan, beslenmesine dikkat etmeyen, spor ve egzersizlere özen göstermeyen ailesinde kalp krizi ile yaşanan ölümleri olan, kişilerde bu hastalık riski oldukça fazladır.
Hastalık kendini belli etmeyerek ilerler ve damar kapaklarındaki zedelenmeler ilk aşaması olup, kalpte başlaması tehlikeyi arttırmaktadır. Kalp ritminde bozukluk, göğüste sıkışması damar sertliğinin belirtileri arasındadır. Göğüste sık sık görülen sıkışma ve ağrılar hastalık aşamasının diğer bir belirtisidir. Ayrıca bacaklardaki damar sertliği kramp ve kasılmalarla kendini göstermektedir. Bacaklarda ve vücudun diğer yerlerinde yaşanan damar sertliği sorunlarında düzenli egzersiz ve spor yapılması tedaviye yardımcı olacak ve daha sağlıklı olmanıza etki edecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara