Deri ve Tırnak sağlığı nasıl olmalıdır?

Deri ve Tırnak sağlığı nasıl olmalıdır?

Deri ve Tırnaklar

Sağlıklı ayak derisinin koruyucu işlevi, ayağın yüklendiği işin üste­sinden gelebilmesi için önemlidir. Derinin sertleşmesi (kallus oluşumu), düşey ve çapraz güçlerin etkili olduğu bölgelerde, kabarcık ve yara olu­şumuna karşı, ayağı korur. Ne var ki, derinin sertleşmesi bazı olumsuz sonuçları da birlikte getirir ve örneğin çevresel nöropatilerde derin infeksiyon riskini arttırır. Ayrıca, virüs kaynaklı taban siğillerinin neden ol­duğu deri sertleşmelerinin sürtünmeyle oluşan keratozdan ayırt edilme­si de zorlaşabilir.

Epidermisdeki düzensizliklerin psöriyasis ya da ayak mantarlarının belirtileri olabileceği de göz önünde tutulmalıdır. Deri ısısında artma ve kırmızılık, flegmon, artrit ya da diyabetle birlikte nöropatik bir eklemin belirtileri olabilir. Çevresel damar sistemindeki ye­tersizlik ve sistemik distrofi deride trofık değişikliklere yol açabilir. Venöz sistem yetersizliğinde malleoller çevresinde pigmentasyon görülebi­leceği gibi, pozisyona bağlı kırmızılıkla birlikte kılsız deri alanları oksi­jen akımının yeterli olmadığını gösterir.

tırnak kuruması 24721_hand

Ayak tırnağı hastalıkları, ayak yakınmalarının sık görülen nedenlerindendir.

Uygun olmayan ayakkabıların dar ve nemli ortamı mantar yerleşimi için uygun bir ortamdır. Açık havada bulunan ellerdeyse mantar seyrektir. Tırnak plağı ya da tırnak, derinin sert uzantısıdır . Tırnak dibindeki beyaz, yarım ay biçimindeki bölüm lunula adını alır.Tırnak cisminin dip kısmında önlü arkalı tırnak kökü bulunur. Tırnak kökünün üstündeki dar deri alanına éponychium denir. Tırnak ucunun altında boy-nuzumsu bölge hyponycium; tırnak yatağının çevresindeki yumuşak kısım da perionycium adını alır. Perionyciumla tırnak arasında bir oluk bulunur

Eponychia, tırnak kökü yangılanmasıdır. Perionycium infeksiyonu olan paronycia (dolama!), nedeni çoğunlukla tırnak ucundaki sivri uzantılardır . Tırnak cisminde sarı ya da açık kahve renk, yumuşama, parçalanma, kalanlaşma, boyuna oluklar ve birikmeler  mantar infeksiyonu, onycomykos belirtileridir.

dolama-nedir-1962n

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara