Diş Eti Rahatsızlığı İle kalp Hastalığı Arasında İlişki Varmıdır?

Diş Eti Rahatsızlığı İle kalp Hastalığı Arasında İlişki Varmıdır?

Dıs ve dıs eti hastaliklari ile kalp arasinda iliski oldugu gunumuzde yapilan bilimsel çalismalarla desteklenmistir. Diş etinde oluşan iltihap yada diş kaybi karoid arterde incelmeye, koroner arterde rahatsizlik gecirmeye ayrica diger kalp hastaliklarininda artmasina davetiye cikarmaktadir.
Yapilan arastirmalar gecmisinde diş ve diş eti rahatsizligi geçiren kisilerde kalp rahatsizligi gecirme riskinin saglikli dis ve diş etine sahip kisilere göre daha fazla olduğunu ortaya koymustur. Burada anlatilmak istenen iltihabin irinli degil tipta inflamasyon olarak ifade edilen yani yangi olarak bildigimiz dokularda olusan kizariklik ve şişlik durumudur.
Yapilan arastirmalar hastalarin agiz sagliklarinin duzenli olarak kontrol edilmesi sayesinde iltihaplanmaya eğimli kisilerin saptananilecegi yönündedir. Böylece iltihaplanma eğilimi yüksek kişilerde kalp damar yönünden risk arastirmasıda yapılabilecektir. Dis eti iltihaplanmasi bulunmasi durumunda kalp hastaligi gecirilme riski %180 lere kadar artabilmektedir. Bu durum ölümcül koronel kalp hastaligi riskinide  % 50  arttirir. Ilerleyen yaslarda felc riskini % 300lere kadar yükseltir. Dis ve diş eti iltihabiyla kalp sağligi arasindaki ilişki ozellikle son yilllarda doktorlarin ilgisini cok çekmektedir. Dis ve diş eti sağliginin kisa öykusu  ,kandaki iltihap egilimi yuksekligi  kalp hastaligi riski tasiyan kisilerin erkenden tespit edilmesine olanak saglar.  Böylece erken taniyla yapılabilecek tedavi daha basarili sonuçlar verir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara