Domuz Gribinden Nasıl korunulmalı?

Domuz Gribinden Nasıl korunulmalı?

Domuz gribi, insanlarda  grip şeklinde sikayetlere yol açan viral bir hastaliktir. Kaynagi ise  A (H1N1) tipi virüstür. İlk defa 2009  yılında Mart ayında Meksika ve Amerika’da görülen  ve  tüm dünyaya yayılan hastalık, son 50 yılın en önemli salgın hastalığı  haline geldi.

Tüm virüsler gibi domuz gribi virüsü de hızla ve sürekli bir şekilde  değişme özelliğine sahip. Buda aşı hazırlama ve tedavi için ilaç üretmeyi güçleştiriyor ve bu durum H1N1’i  son 50 yılın en önemli hastalığı haline getiriyor. Başta anne,babalar olmak üzere herkes hastalıktan korunmak konusunda etkili yöntemler arayarak domuz gribi hastalıgından korunmak istiyor.Virüsün  Kuluçka süresi 1-7 gün arasinda degişmektedir.Ayrıca virüse yakalanan hasta  virüsü Eriskinler de  yaklasik 7 gün, çocuklar da ise 12 gün süre içinde  bulastirabilir.

 Virüsten başlıca  korunma yöntemlerinden bahsetmek gerekirse ; solunum maskelesi dışında, özellikle kalabalık mekanlarda  bulunduktan sonra, eller sürekli olarak  su ve sabun  ya da alkol içerikli kimyasallar ile  iyice yıkanmalıdır.Ellerin yıkama  imkanı olmadıgında ise  ağıza ,gözlere ve buruna elle dokunulmaktan kesinlikle  kaçınılmalıdır. Öksürülmesi  gerektiğinde  ağız kısmı  bir bez ya da kâğıt ile kapatılmalı ve kullanılan bez  ya da kağıt hemen çöpe atılmalıdır.

Uzman görüslerine göre kişi aşı yaptırmak istiyorsa bunu sezon başlamadan önce yaptırmalıdır. Ancak aşının %100 koruyuculuğundan söz etmek mümkün değildir. Tehdit altında olduğumuz zamanlarda aşı hem yakalanma ihtimalini azaltmakta hemde yakalanılması halinde hastalığın şiddetini bir nebzede olsa hafifletmektedir. Ayrıca kişide diyabet ,kalp hastalığı gibi hastalıklarda mevcutsa bu özelliklere sahip kişinin daha da dikkatli olması gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara