EGZAMA NEDIR VE BELIRTILERI NELERDIR?

EGZAMA NEDIR VE BELIRTILERI NELERDIR?

Egzama nedir ve belirtileri nelerdir :Bir diğer adı Dermatit olan Egzama, en sık rastlanan cilt hastalıklarından biri olmakla birlikte çeşitli nedenlere bağlı olarak derinin vermiş olduğu iltihaplı bir tepkime olup literatürde birden çok türevi bulunmaktadır. Kaşıntı ve döküntü şeklinde kronik olarak kendini gösterebilen Egzamanın akut döneminde; kızarıklık, şişlik ve kabarcıklar gözlemlenebilmektedir. Egzamanın iltihaplı olarak kendini göstermesinin temel nedeni, vücut direncinin düşüş gösterdiği bu dönemde, metabolizma kendini savunamaz hale gelmekte ve de kolayca enfeksiyon kapma riski yüksek olduğundan egzamaya bağlı olarak deride meydana gelen tepkimeler iltihaba dönüşebilmektedir.

Egzama kalıtsal bir rahatsızlık olabileceği gibi bir takım dış nedenlere bağlı olarak da kendini gösterebilmektedir. Bulaşıcı olmamakla birlikte daha çok alerjik bir reaksiyon olan Egzamanın belirtilerini ve hangi nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığını şu şekilde açıklayabiliriz.
Egzama vücudun herhangi bir bölgesinde gelişeceği gibi, günlük yaşamda sıklıkla kullanılan parfüm, kolonya, sabun, kozmetik ürünleri, krem ve losyonlar, deterjan ve boyalar, ayakkabı, terlik, çorap ve hatta iç çamaşırı yolu ile deride bir takım tahrişler meydana getirebilmektedir.

Hassas ciltlerde egzama belirtilerine sıklıkla rastlanırken polen, bir takım böcekler, toz ve tüketilen gıdalarda egzamaya yol açabilmektedir.

Bunların yanı sıra, aşırı stres ve ağız yolu ile alınan ilaçlar da egzamanın oluşumunu tetikleyebilmektedir.
EGZAMA BELİRTİLERİ
Egzama çeşitli nedenlere bağlı olarak deri üzerinde iltihaplı bir biçimde kendini göstererek bölgede kuruluğa ve kızarıklığa sebep olur. Sonrasında sivilceyi anımsatan bir görünüm sergileyip derinin su toplaması ile akut dönemini geçirir. Bu dönem içerisinde iltihaplı bölgeyi kaşımamaya özen gösterilmelidir. Zira kaşınan bölgede kaşıma sonrası çatlamalar oluşacağından mikroplar deriye hızla nüfus ederek egzamanın yayılmasına yol açabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara