Emes(MS) Hastalığı Nedir? Nasıl Başlar? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Emes(MS) Hastalığı Nedir? Nasıl Başlar? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İnsanların hayatının herhangi döneminde karşılaşabileceği bir hastalık olan Emes(MS) hastalığı dünyada yaklaşık iki milyon kişide, ülkemizde de yaklaşık otuz beş bin kişide görülen bir hastalık olmasına rağmen bu hastalığın halk arasında fazla bilindik olmaması düşündürücüdür.Bu tarz kalıcı hastalıklar konusunda insanların duygudaşlık yaparak bu konular hakkında bilgi sahibi olması bu kadar zor olmasa gerek. İhtimali az da olsa her insanın başına gelebilecek bu hastalığı yaşayan insanları düşünmek, onlara yardımcı olmak insanlık gereğidir. Bu tip hastalıklara sahip olan insanları anlamak duygudaşlık yapmaktan geçer. Zira yapacağımız basit bir duygudaşlık sayesinde hastanın yaşadıklarını hissetme imkânına sahip oluruz.Kısa tabirle “MS” olarak ifade edilen emmez, vücudumuzdaki bağışıklık sisteminin doğal işleyiş halinin aksamaya uğraması ile ilgili bir hastalıktır. Emes hastalığının insan vücudunda somut anlamda belirtileri olup emes, insan hayatına belirli kısıtlamalar getirebilecek bir hastalıktır ve yüzde yüz bir şekilde atlatma ihtimali yüzde üç ile beş arasındadır. Ancak bu hastalığa yakalanan kimse, yaşamında dikkat etmesi gereken hususlara karşın titiz olursa hayatını doğal şekilde devam ettirebilir. Bu noktada hastalığın belirtilerine dikkat çekmek gerekir.

[reklam1]

Çünkü insanların bu konuda bilinçlenmesi gerektiğine inanıyorum. Kollarda, bacaklarda, yüzde karıncalanma ve uyuşma gibi hisler, yine kollarda veya bacaklarda güç eksikliği, bir gözde kısmi veya tam olmak üzere görme kaybı, halsizlik, yoğunlaşma bozukluğu gibi durumlar EMES(MS) HASTALIĞI BELİRTİLERİ diye adlandırabileceğimiz hadiselerdir. Bu hastalık ne ölümcüldür, ne de bulaşıcıdır. Dolayısıyla hastalığa yakalanma durumunda mücadele azmini yitirmemek gerekir. Aksi takdirde hayat çekilmez bir hal alır.

Bunların yanında hastalığın kronik bir hastalık olduğunu, ilerleyebileceğini ama bu ilerleme hızının kontrol edilebileceğinin bilincinde olunmalıdır. Uzmanların görüşlerine göre olumsuz düşüncelerden kaçınmak, bol hareketli bir yaşam sürmek, beslenme şekline dikkat etmek hastalığın etkilerini azaltmaya bire birdir.

Ülkemizde fazla üzerine düşülmeyen, bu konuda bilgi sahibi insan sayısının az olması bu hastalığı yaşayan insanlara da, insanlığa da saygısızlıktır. Kaldı ki bu ya da benzer şeyler her insanın başına gelebilir. Bu bilinç halini hayatımıza yansıtarak o insanlara yardımcı olmak boynumuzun borcudur. Dediğimiz gibi basit bir empatiyle tek başına aşılması güç olası psikolojik vakalara bu durumu yaşayan veya yaşamayan insanların birlikteliğinden doğacak kuvvetle engel olunabilir yüzden tüm insanlara düşen görev bu birlikteliği sağlamak için duygudaşlık yapmak ve bu hastalıkla mücadele etme çabası göstermektir.

Diğer konumuz olan Charcot Eklemi (Nöropatik artropati) hastalığı nasıl baslar konusunu okyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara