Emzirme Göğüsleri Bozar mı? Bebek Hangi Durumlarda Emzirilmez

Emzirme Göğüsleri Bozar mı? Bebek Hangi Durumlarda Emzirilmez

                                                               Emzirme Göğüsleri Bozar mı?

Genç bir kadının göğüsleriyle ilgilenmesi ve sarkacağını düşünerek bundan korkması gayet normal karşılanması gereken bir durumdur. Ancak bilinmesi gerekir ki emzirme göğüslerde önemli bir bozulmaya neden olmaz.

                                                   Çocuğun Emzirilmeyeceği Durumlar Nelerdir?

Annede tifo, akıl hastalığı, verem, ağır bir kalp rahatsızlığı, böbrek hastalığı, menenjit hastalıkları varsa bebek emzirilmez. Bunlarla birlikte kanser ilaçları kullanan anneler yâda ışın tedavisi gören anneler de bebeğini emzirmeyebilir.

Bebek bazı durumlarda erken doğabilmektedir. Bu tarz erken doğan bebeklere prematüre bebek denir. Prematüre olarak doğan ve tavşan dudak, kurtağzı gibi bebeğin emmesine mani olabilecek bozukluklar var ise bebek meme ememez. Böyle bir durumda anneden süt sağılarak bebeğe verilebilir. Bebek memesi kendisi emmediği için bu türden durumlarda annenin sütü kısa zamanda azalabilir.

                                              Memelere Süt Gelmesi Nasıl Gerçekleşir

Sütün memelere gelmesi, hormonel ve sinirsel mekanizmaların etkisi ile gerçekleşir. Gebeliğin son haftası içerisinde göğüslerden çok az miktarda renskiz sıvı gelir. Bu sıvıya Kollostrum denir. Kollostrum doğumu izleyen 3 4 gün boyuncuda gelmeye devam edebilir.

Memeden sütün gelmeye devam etmesi ve miktarının artması için sütün bebek tarafından mutlaka emilmesi gerekmektedir. Süt bebek tarafından emildikçe bollaşır.

Esasında her çocuk doğuran her kadının sütü bulunur. Bu nedenle bir annenin benim sütüm yok ya da çocuğa sütüm yaramıyor demesi yanlış bir durumdur. Annenin bebeğine süt vermeği içtenlikle istemesi gerekir. Bebek doğduktan sonra çocuğunu emzirmeye başlayan bir kadının 3.günden itibaren göğüsleri gerilir ve sütle dolmaya başlar. Oluşan bu gerginlik bazen anneği rahatsız etmekte de olsa geçici bir durumdur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara