En sık görülen kalp hastalıkları nelerdir,Ventriküler Septal defekttir nedir,mavi bebek yada mor bebek nedir?

En sık görülen kalp hastalıkları nelerdir,Ventriküler Septal defekttir nedir,mavi bebek yada mor bebek nedir?

En sık görülen doğumsal kalp hastalığı nedir?

Çocukluk yaşlarında en sık görülen vede doğumsal kalp hastalıklarının yaklasık  %15-20’sini oluşturan doğumsal kalp hastalığı Ventriküler Septal Defekttir (VSD).

Ventriküler Septal Defekttir tanı ve tedavisi nasıldır?

VSD’den fizik muayenede üfürüm duyulması kalp rahatsızlığı için süphelendiricidir. Ayrıca Bu tür çocuklarda sık akciğer enfeksiyonu ve kilo alamama  şikayeti aile tarafından belirtilir. Kesin tanı ise Ekokardiyografı ile konulur. Dokrorun isteğine gore  anjiyografi de yapılabilir. VSD çok küçük  değil ise tedavisi cerrahi yontemler olabilir. Genellikle hastanın şikayetlerine göre doktorunda degerlendirmesi ile bir yaşın altında ameliyat edilebilir. VSD kapatılır. Cerrahi! risk %3’ün altındadır. Riskin daha yüksek olduğu vaka durumları   birden çok VSD olan ve geç başvurmaya bağlı ciddi akciğer problemi görülen hastalardır.

Halk arasında “Mavi bebek” yada “Mor bebek4‘! denilen  doğumsal kalp hastalığı nedir?

Temiz kan ile kirli kanın ayrı olması gerekirken karışması sonucu ortaya çıkan halk arasında da  mavi veya mor bebek olarak ifade edilen çok sayıda doğumsal kalp hastalığı mevcuttur. Mor doğum yada mavi bebek olarak anlatılan siyanotik kalp hastalıklarından en sık görüleni Fallot Tetralojisidir BU durum  her 10 bin doğumda yaklasık olarak 3 olguda görülür. Genetik ve kromozom anomolisi olanlarda daha sıktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara