Felc Nedir? Nasil Gerceklesir?Belirtileri Nelerdir?

Felc Nedir? Nasil Gerceklesir?Belirtileri Nelerdir?

Beynimizi kan damarları beslemektedir. Bu kan damarlarından gecen kan beyni beslemez ise yani beyne giden kan akısında bir sorun olur ve beyin bu durumdan olumsuz etkilenerek hasar alırsa bu durumda felç gerçekleşir. Felcin iki turu vardır. Bunlardan birincisi istemik felç. Diğeri yani ikincisi ise hemorajik felçtir.

Felç hastalarının çoğunluğu ki bu kisim %85 olarak ifade edilir istemik felci oluşturmaktadır.

İstemik bir felçte kalpten aniden fırlayan pıhtılar veyahut ta damarlardaki plaklar beyne giderek buradaki beyni besleyen damarların tıkanmasına sebep olurlar. Zamanla tıkanma neticesinde tıkanmanın bulunduğu bolümde beslenemeyen beyin hücreleri ölmeye baslar. Sure yaklaşık 5 dakika civarını geçmeye baslarsa bu bölümde kalıcı hasarlar oluşsabilir.

Diğer felç turu olan hemorajik felç türünde ise beyni besleyen damarlarda aniden yırtılma yada çatlaması gibi bir olay sonrasında beyinde kanama olmasıyla oluşan felç durumudur. Kanamanın olduğu bölümde hasar oluşabilir. Etkilenen alanın yerine göre değişik veriler görülebilir. Beyinde hangi alan etkilenmişse o bölümde bozukluklar gerçekleşir. Örneğin görme alanında kanama gerçekleşmiş ve bozulmalar oluşmuşsa, görme yetisinde sorunlar olur. Ayni şekilde duyu bölgesinde kanama olmuş ve hasar oluşmuşsa duyu ile ilgili sorunlar ortaya çıkar. Genel olarak vücudun belirli bir bölgesinde hareket kaybı, duyu kaybı, konuşamama, yüzde sekil değişikliği, idrar kaçırma gibi etkiler görülür.

İstemik felçte yani pıhtı sonucu oluşan felç ağrısız olur ancak yırtılma yada çatlama sonucu oluşan felç oldukça ağrılı geçer.

 

Felç Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

 

Felç oluşmasına neden olan en büyük sebep yüksek tansiyondur. Felç hastalarının yarısı bu sebeple felç olmaktadır. Bunun yansıra seker hastalığı, kan basincini yükselten ani durumlar, kolesterolün yüksek olması, sigara, aşırı yorulma halleri felci tetikleyen başlıca unsurlardır. Streste felç oluşumuna zemin hazırlar. Tek başına sebep olmasa da stres ile tansiyon yükselebilir ve felç riski oluşturur.

Sigara da felç riskini artırır. Sigara kullanan birisi bu özelliğinin yanında ayrıca yüksek tansiyon hastasıysa ve spora yapmamaktaysa felç için yeterince risk altında demektir.

 

Felcin Belirtileri Nelerdir?

 

Felç oluşmaya başladığı andan itibaren vücudun değişik bölgelerinde ki bunun nedeni felcin oluşmaya başladığı beyindeki bolümle ilgilidir örneğin kol, bacak yüzün bir bölümünde uyuşmalar, görmede kayıp,  yutmada güçlük, bas dönmesi gibi belirtiler verir. Beyinde sağ bolum vücutta sol kısmi kontrol  eder. Ayni şekilde beynin sol bolumu de vücudun sağ tarafını kontrol etmektedir. Bu sebeple beynin solunda oluşan problem vücudun sağ kısmini etkileyecektir. Felç konusunda en önemli kisim bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi erken tanıdır. On belirtiler başladığı anda bir doktora görünebilmek yapılacak en doğru şeydir.

Aniden konuşmanızda veya görmenizde  bozukluk olduysa

Birden kolda bacakta yüzde uyuşma hissettiyseniz ve bu saydığımız  durumlar herhangi bir travma yani diş etkene bağlı olmaksızın gerçekleşmişse mutlaka bir doktora görünün.

Felç geçiren bir hasta için ilk 3 saat en önemli saatleri ifade eder. Beyin hasarı oluştuktan sonra tedaviler çaresiz kalabilir. O yüzden belirtiler kendini gösterdiğinde doktorun yapacağı tıbbi müdahale ve damar acıcı ilaçlar ile olumlu sonuçlar alınabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara