Fil Hastalığı Nedir? Fil hastalığı belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıldır?

Fil Hastalığı Nedir? Fil hastalığı belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıldır?

İnsanoğlu varoluşundan itibaren hayatta kalabilmek için pek çok soruna göğüs germiştir. Bu sorunlardan birini ele alacak olursak hastalıkları düşünebiliriz.

Gribinden, veremine, bekitesinden kanserine ve daha adını duymadığımız kimi teknolojinin gelişmesiyle çare bulurken kimi teknolojinin gelişmesiyle ortaya cıkmış birçok hastalık vardır. Bazılarına aşina olduğumuz hastalıkların yanı sıra adını ilk defa duyduğumuz ve yahut ta yaygın olmayan hastalılar vardır. Bu hastalılardan biride pek yaygın olarak bilinmeyen fil hastalığındır.

Bazılarının daha önceden duyduğu bazılarınınsa ilk defa duyduğu düşünülen bir hastalık olan Fil Hastalığı Nedir? Diye bir soracak olursak sizlere, bu hastalığın insanlarda sonradan veya doğuştan ortaya çıkan diğer adı ise lenf ödem olan hastalık diyebiliriz. Bu hastalık isimlerinden de anlaşılacağı gibi lenflerle ilgili sorunlardan ortaya çıkan ve ilerlediği aşamada hastalıklı bölge fil derisi şeklini aldığından da fil hastalığı olarak bilinmektedir. Halk arasında daha çok fil hastalığı adıyla anılmaktadır.

İki isimle de anılan bu hastalık genellikle Uganda, Sudan, Kenya v.b. gibi tropikal iklime sahip ülkelerde görülürken, kendi ülkemizde ise Samsun, Elazığ, Alanya ve Çubuk civarında görülen bir hastalıktır.

Bu hastalığın ortaya çıkışında iki faktörün etkili olduğunu söylemiştik. Bu etkenlerden birincisi tropikal bölgelerde yaşayan filarmoni adındaki bir kurdun larvalarının sinek veya herhangi bir haşerat tarafından insan kanına taşınması ve buna bağlı olarak bu kurtların lenf damarlarında üst üste yığılarak damarın tıkanıp iltihaplanmasına sebep olması sonucunda ısırılan bölgede sertliğin meydana gelmesi akabinde ise birbirini takip eden zamanla şişme, derinin kalınlaşması, fil derisi şeklini alması ve iş görmeme hallerini izleyen bir hastalıktır.

Hastalığın meydana çıkmasında ikinci faktör ise lenf damarlarında yaşadığımız sıkıntılar sonucu meydana gelmesidir. Örneğin kanser veya lenf damarlarından bir kısmını aldırma gibi işlemlerden sonra lenflerin damara akış hızı yavaş olacağı için bu hastalık baş gösterebilir yalnız bu hastalığın ortaya çıkışı işlem sonrası veya bir kaç gün sonra değil 15-20 yıl gibi uzun süreci kapsayan zaman diliminden sonra meydana çıkar. Bu şekilde ortaya çıkan hastalıkta kollarda ve bacaklardaki şişmeler dikkat çeker.

Bu hastalığın oluşmaya başladığını anlamak için kullandığımız saat bilezik v.b eşyaların dar olmaya başlaması, şiş kısma bastırınca iz kaldığını fark etmemiz bize büyük ipuçları sağlamaktadır. Kendimizde bu belirtileri fark ettiğimiz anda bir doktora başvurmamız hastalığın fark edilmesinde ve erkenden tedaviye başlamasında önemli bir yarar sağlayacaktır. Her hastalığın tamamen veya tam anlamıyla olmacada hastalığın ilerlememesine ve hasta kişinin hayat şartlarını artırmaya yarar sağlayan bir tedavisi mevcuttur.

Bu hastalığında cerrahi ve fizik tedavi olmak üzere 2 şekilde tedavi yöntemİ mevcuttur. Bu iki yöntemden en tercih edileni ise fizik tedavi yöntemidir. Bu yöntemle insanların hastalıklı kısımlarına sargı bezi sarararak veya hastaya varis çorapları giydirerek sorunlu bölgeye daimi bir baskı uygulanır, böylelikle tam tedavi sağlanmasa da hastanın hayat şartları yükseltilebilir.

Ülkemizde bu hastalıkla hem cerrahi hem de fizik tedavi şeklinde tedavi yöntemlerinin yapıldığı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi vardır. Bu hastalığın bir sinek veya haşerat şeklinde bulaşmasından korunmak için temizliğe ve böcek ilaçları kullanıp korunmaya ihtiyacımız vardır.

Lenflerle ilgili herhangi bir tedaviden sonra oluşumunda ise kendimizi iyi bir şekilde gözlemleyip erken tanıyla hastalığı fark edip tedaviye başlamalıyız. Sağlıklı günler.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara