GEBELİĞİN ERKEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

GEBELİĞİN ERKEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

                                 GEBELİĞİN ERKEN BELİRTİLERİ NELERDİR?
        Gebeliği henüz uzmanlar tarafından bulunamamışken anneler hissedebilir.Gebeliğin birçok erken belirtileri vardır.Ama unutmayalım ki her gebelik belirtileri gösteren belirtiler de gebelik sayılmaz.O yüzden evde yapılan testlerle veya kan tahlili (beta HCG) yaptırarak gebeliği öğrenebilirsiniz.
       Gebeliğin en kesin belirtisi adet gecikmesidir.Fakat her adet gecikmesi gebelik olduğu anlamına gelmez.Bazı kadınlarda hamile olsalar bile kanama yaşayabilir.Buna yerleşme kanaması denir,Çocuk rahme tutunurken içerideki pis kan dışarıya atılır.Bu durum çok önemli olmadığı gibi, aşırı kanamalarda doktor gözetimi gerektirebilir.
    Sürekli kendini yorgun hissetmekte gebeliğin belirtilerindendir.Sürekli uyumak isteyebilir, yattığı zaman kalkmak istemeyebilir.Gün içerisinde halsizlik ve tansiyon düşmesi sonucu baş dönmesi yaşanır.
    Göğüslerde hassasiyet gebeliğin erken belirtisidir.İç çamaşırından rahatsız olur, yüzüstü yatamaz, dokunamaz hale gelir, aniden bir sancı oluşabilir.Bunlar gebeliğin başında oluşmaya başlar ve doğuma kadar hatta süt hormonları harekete geçtiği için doğumdan sonra da devam eder.Gebelik oluştuğunda kendini emzirmeye hazırlamaya başladığı için bu ağrılar normaldir.
    Mide bulantısı da gebeliğin erken belirtisidir.Genelde ilk haftalarda bile bu belirti görülebilir.Özellikle sabahları yataktan mide bulantısı ile kalkabilirsiniz.Gün içerisinde de bazı kokular yüzünden veya vücuttaki değişiklikler yüzünden mide bulantısı yaşabilirsiniz.
    Gebeliğin erken belirtilerinden biri de sık idrara çıkmaktır.Genelde gebelikte yaygın görülen en kesin belirtilerinden biridir.Fakat bazen idrar yolundaki enfeksiyon sonucu da sık idrara çıkma ihtiyacı duyabiliriz.
     Kendini hamile gibi hissetme, dediğim gibi doktorlardan önce anne adayı hamile olduğunu hisseder.Ama bazı kadınlar beynen anne olmayı çok istedikleri zaman böyle hissedebilirler.
     Vücut ısısında değişiklik, gebelik oluşmaya başladığında veya yumurtlama gerçekleştiğinde vücut ısısı normal ısınızdan 1-2 derece farklı olur.
     Tiksinme ve aşerme, gebelikte en yaygın belirtidir.Bazı yiyeceklerden tiksinebilirken, bazılarınıda yemek istersiniz.Çok sevdiğiniz bir yiyeceği yemek istemeyebilirsiniz.Bazende hiç yemediğiniz yiyecekleri aşerirsiniz.Bu gebeliğin belirtilerindendir.
     Kasıklarda ve belde ağrı, gebelik başladığı andan itibaren kasıklarda bazen tek taraflı ve şiddetli bir ağrı hissedebilirsiniz.Ara ara geçer ve aniden başlar.Bu ağrılar adet sancısına da benzeyebilir ve belde de oluşabilir.Bu ağrılar normaldir, fakat düşük tehlikesinde de  bu şekilde ağrılar olduğu için ciddi olabilir.
    Karında şişkinlik, gebeliğin ilk aylarında görülür.Hazımsızlık veya kabızlık gibi sorunlar yaşayabilir, karnınızda şişlik hissedebilirsiniz.
         Dediğimiz gibi her belirti gebelik olduğu anlamına gelmez.Kesin teshiş konulması için gebelik testi yaptırmanız gerekir.Veya evde yapılan eczaneden bulabileceğiniz idrar da gebelik testi ile sonuç alabilirsiniz.En iyi sonucu almak için adet gecikmesi olması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara