Gebelikte Anne Sağlığı Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte Anne Sağlığı Nasıl Olmalıdır?

Anne Olmaya Gerçekten Hazırlıklı mısınız?

Anne ve baba adına en büyük mutluluklardan birisi hiç şüphe yok ki sağlıklı bir çocuğa sahip olabilmek, onu iyi bir şekilde büyüterek yetiştirebilmektir. İnsan canlılar alemi içerisinde en zor yetişen ve büyüyen bunun yanında en çok bakım gereksinimi bulunan bir canlıdır.

Bu sebeple çocuk sahibi olmayı istemek, her türlü fedakârlığa göğüs germek ve çeşitli sorumluluklara hazır bulunmak demektir. Bu noktada kadınların bedeni ve ruhi açıdan anneliğe hazır olmalarıyla başlar. Anne olabilmek için önemli faktörlerden birisi annenin yaşıdır.

Annenin Yaşının Çocuk Sahibi Olabilme deki önemi nedir?

Bayanlar için en uygun doğurganlık yaş aralığı 20-25 aralığıdır. Anne adayı yaşı ilerlemiş olduğunda birinci çocuklarında kromozom bozukluğu olabilmekte bunun sonucunda bu bozukluğa bağlı olarak zekâ geriliğine neden olan hastalıklar olmaktadır.

Ailede İrsi Hastalıkların var olup olmadığı araştırılmalıdır

Geleceğe yönelik sağlıklı bir nesil yetiştirilmesi arzulanıyor ise bireylerin evlenmeden önce kesinlik testler yaptırmaları gereklidir. Bu testler sadece frengi vb. türde değil genel sağlık kontrolü şeklinde olmalıdır.

    Gebelikte Annenin Sağlığı nasıl olmalıdır?

 

Anne adayının hamilelik süreci başlamasından itibaren düzenli olarak sağlığı takibe alınmalıdır. Kalp, böbrek, şeker hastalığı gibi varsa geçmişinde yaşamış olduğu hastalıklar dikkatle takip edilmelidir.

Gebelik teşhisi konulduktan sonra anne adayı ayda bir kez doktor kontrolüne gitmelidir. Bu kontrollerde tansiyonu ölçülmeli, kan ve idrar muayeneleri yapılmalıdır. Evlilik öncesinde yapılacak testlerle anne ve baba arasında kan uyuşmazlığı olup olmadığı belirlenmelidir.

Böyle bir durum var ise sonradan doğacak çocukları kan uyuşmazlığı tehlikelerinden korumak için ilk doğumun ardından anneye 72 saat içerisinde anti-d globülin yapılmalıdır.

 

Hamilelikte Annenin Beslenme Durumu nasıl olmalıdır

 

Anne olmaya hazırlanan anne adayı bu dönemde protein ve enerji ihtiyacı artacağından dolayı bir miktar zayıflayabilir. Vücudunda bulunan kalsiyum, demir ve mineraller bebeğe geçeceğinden dolayı bu elementlere ihtiyaç normal zamandakinden daha fazla olacaktır. Bu şekilde yetersiz beslenme sonucu oluşan rahatsızlıklar kadar dengesiz beslenme sonucu oluşan aşırı derecede şişmanlık ta gebelik açısından son derece zararlıdır. Orantılı bir beslenme ile bir anne 40 hafta sürecek hamilelik sürecinde yaklaşık 10-11 kg kilo alması normal görülmektedir.

 

Gebelikte Anne diyeti nasıl olmalıdır?

 

Hamile bayanlar için gerekli günlük protein, enerji, mineral miktarı yaklaşık olarak 200-2500 kalori/gün dür. Protein olarak bakarsak 60-70 gr kadar protein,20-35 mg/gün demir, 1000mg/gün kalsiyum alınması uygundur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara