GEBELİKTE GUATR NASILDIR,NASIL SEYREDER,TİROİD BEZİNDE NE GİBİ SORUNLAR ÇIKAR VE HAMİLELİK SÜRECİNİ NASIL ETKİLER?

GEBELİKTE GUATR NASILDIR,NASIL SEYREDER,TİROİD BEZİNDE NE GİBİ SORUNLAR ÇIKAR VE HAMİLELİK SÜRECİNİ NASIL ETKİLER?

Gebelik ve gebelik sonrası bir dönemlerde tiroid, gebelikten daha farklı şekillerde etkilenir.Gebelikte, tiroid bezi hastalıkları yaygındır, ilk 20 haftada plasentaya bağlı olarak tiroid hormonlarında geçici düzensizlikler olabilir. Bu durumda ilaç tedavisi olmaksızın hasta izlenebilir. 20. haftadan sonra yapılan testlerde eğer hormon düzensizliği devam ediyorsa kalıcı tiroid bezinin fazla çalışması söz konusudur. ilaç tedavisi verilebilir.

Hipotiroidi tiroid bezinin az çalışması) için kabul edilen TSH eşiği gebelerde normal kadınlara göre daha düşük kabul edildiğinden hipotiroidi de sık görülen bir durumdur. Hastaların çoğunluğunda ise subklinik hipotiroidi (hafif hipotiroidi) olduğundan belirtiler siliktir. Bu nedenle gebelikte tarama yapılmaz ise tanı konulması güçtür. Gebelikte hipotiroidinin tanısı gecikmemelidir.

HAMİLELİKTE TİROİD BEZİNİN FONKSİYONUYLA İLGİLİ NE GİBİ SORUNLAR ORTAYA ÇIKABİLİR?

Tiroid bezi hamilelikte Özellikle ilk üç ayda büyür. Fakat tiroid bezi fonksiyonlarında bir değişiklik olmaz. Hamilelikte tiroid bezinin aşırı çalışması ve az çalışması durumlarından her ikisi de görülebilir. Hipertiroidi ortalama her 1000 gebeliğin 1- 2’sinde görülebilir. Bole durumlarda erken dönemde düşük riski de vardır. Özellikle Graves tipi hipertiroidili hamilelerde bebekte guatr, yenidoğan bebeklerde ise geçici hipertiroidi görülebilir fakat bebek üzerine nadir olarak tehlike oluşturur. Bu durumdaki hamilelerde belli bir dozu aşmamak şartı ile ilaç tedavisi mümkündür. İlaç tedavisi etkisiz kaldığında ise hamileliğin 2. ayında ameliyat önerilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara