Genç Yasta Yüzünüzde Kırışıklık Mı Var?

Genç Yasta Yüzünüzde Kırışıklık Mı Var?

Kırışıkları aslında hiç sevmesek de onlar vücudun doğal işleyicisinin bir parçacı. İnsanların tüm hatıralarını da yüzünde taşıdığının kanıtı bir bakıma. 20’li yaşlardaysanız bu konuda çok da fazla kafa yormazsınız. Ama orta yaşa yaklaşıyorsanız veya orta yaş grubundaysanız artık bu kırışıklıklara gözünüze batacaktır. Önemsemediğiniz o yaşlar geride kaldı ve artık alarm çanları çalıyor. Ama sakın endişelenmeyin! Sebebini bildiğiniz takdirde bunu önlemeniz de mümkün. Şayet, genç yaşta kırışıklıklarınız oluşmaya başladıysa yaşam tarzınızı gözden geçirmeniz gerekiyor.

İşte cildimizde yaşlandırıcı etki yaratan faktörler

  • Güneşten korunmayı ihmal etmek!

Yaşlanma denilince akla hep Güneş geliyor. Bu yersiz bir düşünce de değil. Uzmanların çoğu cilt yaşlanmasında güneşin %80 rol oynadığı düşüncesinde hemfikir. Konulunuzun iç kısımlar veya karnınız, sırtınız gibi bölümlere baktığınızda yaşlanmanın buralarda en az miktarda olduğunu göreceksiniz. Buralar tahmin ettiğiniz gibi Güneş’e de en az maruz kalan bölgelerimiz. Bunu güneşe çıkmadan koruyu kullanmamızın en büyük kanıtı olarak görebilirisiniz. Güneşten gelen zararlı ışınların cilt kanserine yol açtığı da güneşin bir başka zararı.

  • Abartılı mimik kullanmak!

Mimik ve jestlerimiz şüphesiz karakterimizin de bir parçası. Belki gözlerinizi kısıyor, kaşlarınızı çatıyor yahut sıklıkla gülümsüyorsunuz. Bunların alnınızda, kaşlarınızın arasında, dudak kenarlarınızda ince çizgiler oluşturması da kaçınılmaz sonu getiriyor. Hatta kaz ayağı denilen göz çevresi kırışıklıklarının oluşmasında mimiklerimiz en belirgin faktör. O çok değerli gülümsememizden ise vazgeçmek büyük bir hata olur. Ama net göremediğinden dolayı gözlerinizi sürekli kısmak zorunda kalıyorsanız, bir göz doktoruna başvurmalısınız.

  • Nemlendirici uygulamayı önemsememek!

Kuru veya nemsiz bir cildiniz varsa sahip olduğunuz her çizginin daha da belirgin görüneceğinden emin olabilirsiniz. Cildinize ihtiyacı olan nemi verdiğiniz takdirde, kırışıklık problemiyle baş edebilirsiniz. Besleyici nemlendiriciler ve göz çevresi kremlerini kullanarak daha sağlıklı ve canlı göz çevrelerine kavuşmanız mümkün.

  • Sigara ve alkol tüketimi!

[reklam1]

Birçok hastalığın tetikleyicisi olan sigara sağlığınızı olumsuz yönde etkimekle kalmıyor, cildinizin dokusunun bozulmasına da neden oluyor. Uzman görüşlerine göre sigara dumanı, kolajen üretimini azaltarak ciltte sarkmaya neden oluyor. Üstelik bunun için sadece içici olmanız da gerekmiyor. Sigara dumanına maruz kalındığında da bu duman aynı etkiyi içmeyen bireylerde de gösteriyor. Yoğun hava kirliliği de cildin sağlığını ve canlılığını bozan sebepler arasında en başta! Karadeniz kadınlarının yüzünün daha geç kırışmasının sebebini şimdi anlayabildiniz mi?

  • Yüzüstü yatarak uyumak!

Uyku pozisyonu kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Fakat yüzüstü yatmayı seven kesimin sayısı görmezden gelinmeyecek kadar az değil. Yastığa yasladığınız yüzünüzden, yastıktan dolayı oluşan kırışıkları temizlemek zor olabilir. Bunun için ise uyuma pozisyonunuzu değiştirmenize gerek yok! İpek ya da saten yastık kılıfı kullanarak bu sorunun önüne geçmeniz oldukça basit.

  • Sağlıksız gıdalara yönelmek!

Arada sırada kaçamak yapmaya karşı koyamadığımız yadsınamaz bir gerçek. Ama fast food ve abur cubur ağırlıklı, bol karbonhidrat ve şeker içeren bir diyet sağlığınızı etkilediği kadar cildinize de zarar veriyor. Uzmanlar sebze ve meyvelerden bulunan antioksidanlardan mahrum kalındığında ve besin değerleri düşük gıdalara yöneldiğinizde yaşlanmanın da hızlandığını söylüyor.

  • Susuz kalmak!

Düzenli uyguladığınızda nemlendirici cildinize gereken nemi sağlamıyor mu? En az cildiniz kadar vücudunuzun da suya ihtiyacı olabilir. Susuzluğun kırışıklığa direkt etkisi bulunmasa da ortaya çıkardığı nem ile cildinizin kurumasını engelleyerek kırışıklıkları azaltmanızda veya geciktirmenizde oldukça etkili. Yeterli miktarda su içmediğinizde cildinizin canlılığı kaybolarak çizgileriniz ve kırışıklıklarınız daha da belirgin hale gelebilir. Eğer su içmeyi sevmiyorsanız da bol su içeren meyveleri tüketmeniz bir başka alternatif.

Diğer tüm güzellik bilgilerini okumak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara