Genital Siğiller (HPV) Nedir?

Genital Siğiller (HPV) Nedir?

Genital Siğiller hem kadınlarda hem de erkeklerde görülmektedir. Bu siğillere sebep olan virüs; Human Papilloma Virus (HPV)’tür. Görüntüsü karnıbahara benzer. Bazen bir tane bazen bir çok oluştuğu gibi bazen çok ufak bazen de 5cm civarında olabilirler. Bu siğiller ağrısız kitlelerdir.

Günümüzde daha sık görülen bu Genital Siğiller çoğunlukla cinsel yolla bulaşmaktadır. Bu sebeple hem erkeklerin hem de kadınların bu konu da bilgisi olası gerekir.

Genital Siğillere sebep olan enfeksiyonlar kadınlarda daha rahat gelişebilmektedir.

[reklam1]

HPV Nedir?

HPV (Human Papilloma Virus) genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yaratabilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna sebep olan virüslerdir. Çoğu virüs hastalığında olduğu gibi HPV de bir kez vücuda girdiğinde vücutta alevlenmelere ve yol açar. HPV virüs’ün kesin bir tedavisi yoktur.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV cinsel yolla bulaşan bir virüs çeşididir. Birden fazla kişiyle cinsel ilişki içinde olan insanlarda daha fazla görülür. Virüsler cinsel organlara yerleşerek gelişirler ve siğil görüntüsünü alırlar.

HPV Nasıl Belirti Verir ?

HPV bulaştıktan sonra 2-6 aylık bir süre kulukça süreci bulunmaktadır. Bu süreden sonra sayıları ve büyüklükleri farklı olacak şekilde siğiller oluşmaktadır. Erkeklerde belirti vermeden gelişebilir. Kadınlarda da jinekolog muayeneleri sırasında farkedilebilirler. Tabi bazı kitleler çok büyüyebildiği için ele geldiği gibi gözlede direk görülebilirler. Oral seks yapan insanlarda bu enfeksiyonlar ağızdada görülebilmektedir.

Bir önce ki yazımız olan Ağız Yarası Neden Olur?  konusunu okumanızı öneriyoruz

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara