GOLFÇÜ DİRSEĞİ(MEDİAL EPİKONDİLİT) BELİRTİLERİ VE TESHİSİ

GOLFÇÜ DİRSEĞİ(MEDİAL EPİKONDİLİT) BELİRTİLERİ VE TESHİSİ

Dirseğin iç kısmında oluşan ağrılı ve asırı hassas duruma golfçü dirseği denir.Tenisci dirseğinde bu durum dirseğin dışında gözlenirken golfçü dirseğinde ise dirseğin iç bolumunde ağrı ve hassasiyet olmaktadır.Bu her iki rahatsızlıkta uzvun aşırı kullanımı sonucu oluşur.Bu bolegede bulunan tendonların aşırı kullanım sonucunda mikro travmalar geçirmesi sonucu ağrı ve hassasiyet baslar.Dirsek eklemi, kol kemiğinin alt ucu İle iç ön kol kemiği üst ucunun birleşmesi sonucu oluşur.. Kol kemiğinin iç taraftaki çıkıntı bölgesine medial epikondil denir.
Medial epikondile kolumuzun aşağıya doğru hareket etmesini sağlayan kaslann tendonları yapışır. Sürekli ve zorlayıcı hareketlerlerle birlikte bu tendonlarda küçük yırtıklar yani mikro travmalar ve sonucunda ağrı oluşabilir. Bu rahatsızlığın tıp dilindeki ismi medial epikondilitdir.Ancak daha çok golfçülerde gorulduyunden dolayı golfçü dirseği hastalığı olarak bilinmektedir.Ancak Bu hasta¬lık sadece golfçülerde değil, aynı zamanda tornavida,cekic çevirme, boyama işi yapanlarda, örgü örme, ağır taşıma gibi işlerde meşgul olanlarda ygunlukla gorulur.Yogun iş yapanlarda gorulduyunden bu hastalık genellikle 25 30 lu yaslarda sıkça gorulur.
Teşhis : golfcü dirseği genel olarak tıbbı geçmiş ve hastanın anlatacağı olaylara sonrası yapılan fiziki muayene ile anlaşılır.Agrılı bölgeye basınç uygulamak ayrıca bilekler ile çeşitli hareketleri yaptırmaya calısmak doktor için ayırt edici birer seçenektir.Hasta, dirseğin iç alt kısmından el bileğine yayı¬lan ağrı,hassasiyet bölgede kızarıklık ve şişme gibi şikâyetlerle doktora başvurur. Ön kolun aşağı hareketinde şiddetli ağrı ve hassasiyet gözlenir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara