Halluks valgus nedir,nasıl olusur ve neden ortaya çıkar?

Halluks valgus nedir,nasıl olusur ve neden ortaya çıkar?

Metatars başının içe doğru çıkıntı yapmasıyla (kronik bursit!) birlikte olan ağrı, ayaklarının taraklı olmasına karşın sivri burunlu ayakkabı giyen hanımlarda sorun olur. Halluks valgusta, eğri başparmak 1. ve 2. parmakları da etkileyerek yakınmalara yol açar. Aile öyküsünde, akrabalarda da benzer sorunların olması seyrek değildir.

Bu hastalar, yakınmalarına karşın, meslekleri gereği ya da ortopedik ayakkabıları şık bulmadıklarını öne sürerek ağrılarım arttıran ayakkabıları giymeye devam ederler.

Ağır biçim bozukluğu olan hastaların ağrıları geniş ayakkabı giymelere rağmen devam eder ve halluks valgus üzerinde kronik bursitin neden olduğu bu ağrıdan kurtulabilmeleri için çok kez cerrahi girişim gerekir. Öykü ve klinik bulgular tanı için yeterli olursa da, cerrahi girişim için görüntüleme gereklidir.

Halluks valgus operasyonlarının başarısız kalmasının sık nedenlerinden biri halluks rijitus, IMTP eklemde önceden var olan, fakat ameliyattan önce araştırılmamış olan romatızmal değişikliktir. Ağrı eklemin derinliklerindeyse, yalınayak ya da parmak uçlarında yürürken artıyorsa, halluks rijitus düşünülmelidir.

Saf halluks valguslu hasta ağrıyı tam çıkıntı üzerinde yerelleştirir ve ayakkabı sürtünmesi olmadığı için yalınayak yürürken ağrı duymaz. Halluks valgusun erken dönemlerinde belirtiler pek net olmayabilir. Ancak, dikkat edilirse, hareketin karşı I MTP ekleme göre (ROM) kısıtlanmış olduğu, I metatarsın başının üst tarafında hafifte olsa bir çıkıntı bulunduğu, parmağın plantar ve dorsal fleksiyona zorlanmasında ağrı oluştuğu saptanabilir.

Hasta eklemde artrit söz konusuysa, cerrahi girişim kararında bu husus göz önünde tutulmalıdır. Periartiküler yumuşak dokunun da işe karışmasıyla gelişebilen sinovit, postoperatif devam ederse, deformasyonun yinelemesi kaçınılmazdır. Ağrının kaynağı artritse, kronik bursıtte cerrahi girişim sonuçsuz kalır.

Düzeltici girişimin seçimi, biçim bozukluğunun özgün bulgularına bağlıdır. 30 derecelik sapması olan halluks valgusda pasif düzeltilmesinin olanaksız olması , başparmağın pronosyonu, deformasyon ilerlemeye eğilimli olması ve geniş bağdokusu eksisyonu zorunluluğu, 1. metarsın osteomisini de gerektirebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara