Hastalık Hastalığı Nedir ?  iNSAN SAĞLIĞINI NASIL ETKİLER?

Hastalık Hastalığı Nedir ? iNSAN SAĞLIĞINI NASIL ETKİLER?

Normal durumlarda bile endişeleriniz mi var? Psikolojiniz bozuk mu? Her zaman kendinizi kötü mü hissediyorsunuz? Hiçbir sağlık sorununuz yokken hasta olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Bu belirtileri gösteriyorsanız hastalık hastası olabilirsiniz. Hastalık hastalığı ya da hipokondriazis kişinin bedensel bir rahatsızlığı olmamasına rağmen bedensel bir rahatsızlığa yakalandığını düşünüp doktor doktor gezmesi durumudur. Hastalık hastalığına dair belirtiler; ruhani anlamda çökkünlük, şizofreni, paranoid bozukluklar ve farklı nevrotik bozukluklar sık görülen belirtilerdir. Sorunun kaynağında kişinin yaşam koşullarına bağlı olarak oluşan sorunlar da olabilir. Yaşam koşullarına bağlı olarak bedene aktarılan hastalıklarla uğraşmak da mümkündür. Görlme sıklığı % 4- 9 arası değişkenlik gösterir. Hastalar psikiyatri dışında doktorlara giderler ve hekim hekim dolaşırlar.
Genç yaşlarda başladığı görülür. 20- 30 yaş arası dönem en sık başladığı aralıktır ancak orta yaşta da sık görülür. Hastaların %80′ inde depresif bozukluk rahatsızlığı da görülür.
Kadınlarda ve erkeklerde aynı oranda görülür. Gelişmekte olan toplumlarda hastalık daha sık görülür. Bilinç dışı çatışmalar yüzünden beliren bunaltıya karşı, savunma düzeyine ulaşan somatizasyon belirtileri görülür. Klasik psikanalitik yaklaşıma göre çatışmanın kaynağı oedipal saplantılar ve iğdişilik korkulardır. Hastalığın oluşumunda ve ilerlemesinde de iyatrojenik etkenlerin rolü de büyüktür. Hastalıkta görülen dış belirtiler, sıklıkla bedene dokunma durumları, ellerinde sürekli ilaç reçete ya da tetkik bulundurmaları, zaman zaman şikayetlerini yazdıkları kağıtla doktor doktor dolaşmalarıdır. Ayrıca ileri derecede evhamlı olmaları, bir hastalıklarının olduğu ya da olabileceği şeklinde süpheleri olmaları, sünyayı umursamayıp sadece hastalık fikri ile ilgilenmeleri durumlarıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara