Hemoroid Hastalığı Nedir? Çeşitleri nelerdir?

Hemoroid Hastalığı Nedir? Çeşitleri nelerdir?

             Hemoroid anüs çıkışında damar topağı şeklinde bir doku olup iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. Hemoroid hastalığı muayene ve endoskopi yöntemiyle tespit edilir ve 4 evreden oluşur.
İlk evresinde hemoroid büyür, özellikle kabız olunduğunda veya sert dışkılama da makatta kanama görülür. İkinci evresinde hemoroid büyümüş ve dışkılama sırasında büyüyerek şişer elle hissedilir şekilde aşağıya doğru sarkma oluşmuştur. Tuvalet sonrasında kendini toparlar.

Üçüncü evrede hemoroid sarkması artmış dışta kalmaması için içe doğru elle itilir. Eğer dışarda kalırsa kurur ve çatlama yaparak kanama görülür. Dördüncü evrede hemoroid sarkması büyümüş ve elle müdahale ile normal şekline getirilmeyen ve alınması için tıbbı müdahale gerektirir. Hemoroid bazı zamanlar kanamayı içe yaparak kan göllenmesi denen durum oluşur ve bu çok ağrılı olup kişinin yaşam kalitesini etkileyerek acil operasyon gerektirir.
Dış hemoroit kabızlık sürekli öksürük ve dışkılama sırasında yaşanan ıkınma ile kadınlarda normal doğum sırasındaki ıkınma ile dış duvarlarda yırtılma ve şişmeler görülmekte olup bu durum el kontrolünde anlaşılan bir rahatsızlıktır. Kendini gösteren belirtiler nedeni ile kişi rahatsızlığının farkındadır.

Dış hemoroid kalın bağırsağın sonunda olan bir yastıkçık olup istemsiz kasılmalarla kişilerde gaz ve sıvı çıkışını engeller.
İç hemoroid gebelik döneminde değişen yapıları gereği makat bölgesinde oluşan basınç ile şişerek oluşmaktadır. Yine ayakta çok duran ve devamlı oturan kişilerde de hemoroid görünmektedir.
İç hemoroid te dış hemoroid gibi 4 evreden oluşmaktadır. İlk evrede şişlik ve kanama ikinci evrede tuvalet sonrası ağrısız ve kanama üçüncü evrede ise sarkma tuvalet sırasında ağrılı kanama dördüncü elle müdahale edebilme, evrede ise hemoroid dışarda ve elle müdahale edilemez bir hale gelerek sürekli ağrı akıntı kanama oluşmaktadır ve bu evrede içe kanamalarda oluşmakta olup acil müdahale gerektirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara