Hiperaktivite Bozukluğu Nedir ? Nasıl Oluşur?

Hiperaktivite Bozukluğu Nedir ? Nasıl Oluşur?

Hiperaktivite bozukluğu dikkatsizlik ve aşırı hareketlilik sağlar. Bu durum özellikle çocuklarda görülür. Hipraktivite bozukluğu teşhisi konması için belirtilerin çocuğun yaşına uygun bir durum içermemesi gerekir. Bu hastalık yetişkinlerde de görülebilir ancak yetişkinlerdeki belirtileri daha farklıdır. Yetişkinler durumu daha çok tez canlılık olarak gösterir. Ayrıca ilişkilerinde ve işlerinde sürekli sorunlar yaşarlar. Üç farklı hiperaktivite bozukluğu çeşidi vardır.
Bunlar dikkatsizlik, hiperaktivite ve tepkiselliktir. Çocuklukta hiperaktivite okul çağına gelene kadar anlaşılmayabilir. Yetişkinlerde ise durum daha çok iş yaşamında ve sosyal ilişkilerde belirginleşir. Hiperaktivite sorunu yaşayan insanlarda detaylara dikkat etmekte zorluluk görünür. Okulda ya da diğer aktivitelerde düşüncesizce hata yaparlar. Konsantrasyon isteyen işlerde ya da ödevlerde odaklanma zorluğu ve bitirme sürecinde sorunlar yaşanır. Günlük aktiviteler sıkça unutulur ve çalışma alışkanlıkları düzensizdir. Bir işe başlamadan önce sürekli oyalanma durumu halimdir ve herhangi bir konuda konuşurken sabit kalamazlar, konudan konuya atlarlar.
Hiperaktivite bozuklukları yaşa ve gelişimsel aşamalara göre değişiklik gösterir. Okul öncesi çocuklarda hareketlilik durumu daha fazladır. Yetişkinler ise yorulmak bilmezler ve sürekli birtakım aktivitelerle uğraşırlar. Sabırsızlık en büyük özellikleridir ve bir işi bitirmeden diğerine başlamak için can atarlar. Hiperaktivite bozukluklarında tanı koymak kolay değildir. Aile içi sorunlar, öğrenme sorunları çocuklarda hareketlilik ve kaosa sebep olabilir. Sebepleri henüz kesin olarak bilinmese de nörolojik ve psikolojik sebeplerle ilgili olduğu düşünülebilir. Beynin ön kısmında ve limbik sisteminde bulunan kimyasal ileticilerin çalışmasında bozulma olması durumunda konsantre olma, planlama, davranış bozuklukları görülebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara