Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?  Sebepleri nelerdir?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Sebepleri nelerdir?

        Huzursuz bacak sendromu; tam dinlenme halinde ortaya çıkan, bacaklarda yanma, karıncalanma, şiddetli ağrı, iğnelenme gibi durumların görüldüğü rahatsızlıktır. Bu sendrom toplumumuzda yaygın derecede görülmek ile birlikte bu hastalıktan birçok kişinin haberi yoktur. Huzursuz bacak sendromunun nasıl oluştuğunun sebebi tam bilinmemekle birlikte ile hastalığın çıkış sebebinin birtakım nöral sebeplere dayandığı bilinmektedir. Hastalık sebebini nöral sebeplere dayanması; hastalığın araştırılmasını zorlaştırmaktır.

       Huzursuz bacak sendromu genel olarak gece uyku halinde ortaya çıkmaktadır. Gündüz vakitlerinde de ortaya çıkabilen hastalık tam dinlenme, istirahat ya da uzun süreli oturma durumunda ortaya çıkabilmektedir. Huzursuz bacak sendromunun uyku halinde ortaya çıkması, uykunun kalitesini düşürmektedir.
Huzursuz bacak sendromunun ortaya çıkış sebepleri tam olarak bilinmemek ile birlikte rahatsızlığı tetikleyen bir çok neden bulunmaktadır.

Huzursuz bacak sendromunu tetikleyen sebepler; şeker hastalığı, demir eksikliği, böbrek yetmezliği ve hamilelik olabilmektedir. Huzursuz bacak sendromu bulunup başka hastalıkları sebebi ile ilaç kullanan hastaların ilaçları bu rahatsızlığın bulgularını kötüleştirmektedir.
Huzursuz bacak sendromu tedavisi için hastalık çıktığı vakit masaj ya da sıcak sargı bezi ile sarma gibi metotlar uygulanmaktadır fakat geçici bir tedavi yöntemidir. Huzursuz bacak sendromu görülen hastaların birtakım yiyeceklerden kaçınmaları gerekmektedir. Bunlar; çikolata, çay, kahve gibi kafein içerikli gıdalardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara