İdrarda Kan Görülmesinin Önemi Nedir ve Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

İdrarda Kan Görülmesinin Önemi Nedir ve Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Hematüri olarakta adlandirilan idrarda kan görülmesi olayi önemsenmesigi taktirde ciddi sorunlar doğurabilen bir rahatsizliktir. Baslangicta ağrisiz olarak görülebilen bu rahatsizlik ileriki zamanlarda şiddetli agrilar olusturur.
İdrar yapma esnasinda oluşan yanma, sirtta ağri, ateşin yukselmesi, kasiklarda şiddetli agrılar ve bunlara eslik eden bulanti, kusma gibi şikayetleri olanlar mutlaka doktora basvurmalidir. Bu belirtileri tasiyan kisilerin sistit, böbrek iltihabi, taş hastaligi ,prostat kanseri, prostatta buyume yada böbrek kanseri gibi hastaliklara yakalanabileceklerini dusunmelerinde fayda vardir.Bu hastaliklar da en onemli durum hastaligin erken teshisi oldugundan belirtiler görülmeye basladiginda konunun  önemsenmesinde  fayda vardir.
Hastaliklarin baslica nedenlerinden biride sigara ve asiri kilolardir.

Aşiri derecede tuketilen sigara bir cok hastaligin nedeni oldugu gibi böbrek kanserinin de baslica nedenlerinden biridir. Kanser konularinda tedavi icin erken tani çok onemlidir. Böbrek kanseri icinde erken yapilan teshis hayati öneme sahiptir. Ultrasonogrofinin yayginlasmasiyla hiç bir sikayeti olmayan kisilerde bile tesadufen bu kanser türü erkenden görülebilmektedir. Asil ehemniyet gerektiren konuda bu sekilde hastanin hiç bir şikayeti olmadan kanser türünun tespit edilmesidir. Çünkü kanserin erken evresinde yakalanmasi tedavide basari şansinida  arttirir. Kanserin zaman içerisinde gösterdigi evreğe göre böbrek bölgesinde, elle tutuldugunda hissedilen kitle, halsizlik , yorgunluk durumu , kanserin yayildigi organlara göre ağri, bacaklarin şişmesi, yüksek tansiyon , varikosel oluşumu , balgam cikarma ve bu balgamin kanli olmasi  , basta görülen şiddetli ağri , bilinç kaybi gibi belirtiler gözlenebilir. Böbrek kanseri diger hastaliklara göre sinsi ilerler. Hastalik gelişmeden kişide pek belirti gözlenmez. Bu yuzden de hastalik tespit edildiginde kanser ilerlemis olur. Saydigimiz bu durumlar neticesinde idrarda kan görülmesi durumlari ciddiye alinmali ve bir doktora görünülmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara