İdrardan Kan Gelmesinin Nedenleri nelerdir?

İdrardan Kan Gelmesinin Nedenleri nelerdir?

                                             İdrardan kan gelmesinin nedenleri
İdrara çıktığımız zaman idrarın rengin kırmızıya dönük olması ya da açtık kırmızı olması aslında idrarda kan geldiğinin işaretidir. İdrarda kan gelmesinin başlıca sebepleri vardır. İlk başta bazen kullandığımız ilaçlardan dolayı idrarın renginin kırmızı dönük olduğunu anlarız. Bunda korkulacak bir durum yoktur. Bazen yediğimiz besinlerde likopin kırmızı renk fazla olduğu için bu renk idrara bulaşır. Bundan dolayı da idrarın rengi kırmızıya dönüşür.

İdrarın kırmızı renk alması idrarın kırmızı olmasının çeşitli hastalıkların da belirtisi olduğunu unutmayınız. Eğer kişinin böbreklerinde taş varsa kasıkları ağrı yapar sırtı ve karnın alt tarafında ağrı olur ve idrarı da kanlı olur. Yani böbrek taşı olanlarının idrarı kanlı olur. eğer üretrit hastalığınız varsa idrara çıktığınız zaman idrarınızı yapmakta zorlanıyorsanız yaparken canınız yanıyor ve az miktarda kanlı idrar yapıyorsanız özellikle de kadınlarda cinsellik sırasında ağrı duyuyorsanız üretrit hastalığınız var demektir.

Bazen bazı insanların doğuştan tehlikesiz hematuri dediğimiz kişinin sürekli idrarının kanlı olması anlamına gelen hastalığınız da olabilir. Bu hastalık aslında zararsız olup kişide hiçbir yan belirtisi şikayeti olmaz. Sadece kişinin idrarı kanlı olur. eğer kişinin böbrekleri iflas ederse ya da enfeksiyon kaparsa kişinin üşütmesi ya da iltihap kapması sonucu da idrarın kanlı olmasına neden olur. kişi çok soğuk alıp böbreklerini üşüttüğü zamanda hem idrar yaparken acı duyar hem de idrarının rengi kırmızı olur. bu gibi şikayetleriniz olduğu durumlarda mutlaka doktora başvurunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Ankara Diş Hekimi