İnterdijital Nöroma nedir? Belirtileri nelerdir?

İnterdijital Nöroma nedir? Belirtileri nelerdir?

Parmaklar arası nöromanın en sık nedeni, N.digitalis plantaris com-minis’dir. Nöroma terimi, enine derin metatars bağın distalinde iğ biçimindeki sinir şişkinliği sinir dokusunun anormal üremesi değil, belirgin bir perinöral fibroz gelişme olduğu için, yanlış adlandırmadır. Zedelenniş sinir Önayakta yanma ve ağrı yapar. Tutulan parmağın her iki yanındaki parmak arası derisinde de ağrı ve uyuşma vardır. Belirtiler, dar burunlu ayakkabılarda daha da şiddetlenir. İleri dönemlerde her ayakkabı ağrı vermeğe başlar.

Basınçla oluşan metatarsaljiye karşın net nöroma ağrısı sert zeminde yalın ayak yürürken bile ayakkabıya göre daha azdır.

 

Dijital nöroma en sık 2. (2. ile 3.) ve 3. (3. ile 4.) parmak aralarında oluşur. 1. ile 4. parmak aralarında nöroma seyrektir. Tutulan Sinir hem kolay irrite edilebilir hem de basınca karşı duyarlıdır. Metatars başının distalinde, parmak arasında sinire yapılacak basınç parmakta ağrı ve parestezi meydana getirir (. İlerlemiş olgularda parmakların arasında küçük bir kitle ele gelebilir. Önayak avuç içinde sıkıştırılır yada komşu metatarslar bir biri üzerinde kaydırılırsa, kripitasyon alınabilir . Pasif gerilen parmakta nöroma üzerine parmakla vurulursa parmakta parestezi oluşabilir . Hastalık uzun sürerse, parmağın plantar bölgesinde parmak arasındaki sınırlı deri alanın ağrı ve basınç duyarlılığı azalabilir .

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara