İnterdijital nöroma nedir?nasıl olusur belirti ve teshisi nasıldır?

İnterdijital nöroma nedir?nasıl olusur belirti ve teshisi nasıldır?

Parmaklar arası nöRomanın en çok görülen sebebi, N.digitalis plantaris comminis’dir. NöRoma terimi anlamını , enine doğru derin metatars bağının distalinde iğ seklinde sinir şişkinliği sinir dokusunun anormal üremesi şeklinde değil, belirgin bir perinöral fibroz gelişme olduğu için, yanlış biçimde adlandırmadır. Zedelenmiş sinir önayakta yanma ve bu yanmanın yanında ağrı yapar.

Tutulan parmağın her iki yanında bulunan parmak arası derisinde de ağrı ve uyuşma gorulur. Belirtiler, dar burunlu ayakkabılarda çok daha şiddetlenir, ilerleyen zamanlarda her ayakkabı ağrı vermeğe başlar. Basınçla meydana gelen metatarsaljiye karşın net nöRoma ağrısı, sert zeminde yalın ayak yürümenin vermiş olduğu agrıya gore bile daha azdır.
Dijital nöRoma en çok 2. (2. ile 3.) ve 3. (3. ile 4.) parmakları arasında oluşur 9 ile 4. parmak aralarında nöRoma oldukça nadir gorulur. Tutulan sinir hem basit irrite edilebilir hem de basınca karşı çok hassastır. Metatars başının distalinde, parmak arasında bulunan sinire yapılacak basınç parmakta ağrı ve parestezi olusmasına neden olur. Önayak avuç içinde sıkıştırılır veya komşu metatarslar bir biri üzerinde kayması sağlanırsa, kripitasyon alınması mumkun olur .Eğer Pasif gerilen parmakta nöRoma üzerine parmakla vurulur ise, parmakta parestezi oluşabilir . Hastalık uzun sürerse, parmağın plantar bölgesinde ki parmak arasındaki sınırlı deri alanın ağrı ve basınç duyarlılığı da azalabilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara