İSKEMİK KALP HASTALIĞI NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

İSKEMİK KALP HASTALIĞI NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

Günümüzde tıp dünyası yeni yeni hastalıklar tespit etmekte ve bütün bunların tedavisini bulmaya çalışmaktadır. Her geçen gün çaresiz olarak bilinen bir hastalık, gelişen teknoloji ile birlikte tedavisi mümkün bir sürece doğru ilerlemektedir. Artık günümüzde korkulması gereken şey hastalığın kendisi değil, teşhisin gecikmesidir. En korkulan hastalık bile erken teşhis ile tedavisi mümkün hale gelmektedir.

Çevremizde sıkça duyduğumuz kalp hastalıkları kendi içinde çeşitlenmekte farklılıklar göstermektedir. Bunlardan bir de is kemik kalp hastalığıdır. Hastalığın temel nedeni, dokulara gelen kan akımı ve dolayısıyla oksijen miktarının azalmasını belirten dolaşım bozukluğudur. İs kemik kalp hastalığı, genel dolaşım yetersizliği sonucu ortaya çıkabilir. Örneğin, şok, kanama, kalp durması şeklindeki durumlar hastalığı meydana getirebilir. Bu durumda belirtiler tüm dokularda ortaya çıkar.

Ancak daha çok kan akımı azalmasına en duyarlı dokularda görülür. İs kemik kalp hastalığı, bölgesel bir olguyu işaret ettiği durumlarda vücudun bir bölümüyle sınırlı kalabilir. Bu durumda belirleyici olan damar boşluğunun daralma ya da tıkanmasına sebep olan damar duvarı hastalıkları; örneğin, damar sertliği gibi oluşumlarda, damarların baskı altında kalması, pıhtı ya da em boli olgusuna yol açar.

İs kemik kalp hastalığı, bir başka ifadeyle asıl sorun olarak atardamar kökenli, atardamarların tıkanmasına, baskı altında kalmasına ya da spazmına bağlı olarak gerçekleşen bir rahatsızlıktır. Söz konusu olan bu hastalık, kan dolaşımı bir ana damarda durur ya da uçtaki bir atardamar uzantısında kan akışı kesilir ise ortaya çıkar. Çünkü bu durumda, yan dallar, gerekli kan akışını sağlamakta yetersiz kalacaktır. Hastalıktan doğacak sonuç, oksijenli kandan yoksun kalan dokunun yapısına ve olgunun süresine bağlıdır. Tam is kemik kalp hastalığı, dokunun oksijen gereksinmesiyle bağlantılı olarak, değişen bir sürede dokunun ölümüne yol açar.

Kısmi is kemik kalp hastalığında ise söz konusu organın yeteneklerinde bir azalma ya da bir uyarıya karşı çalışmasını ayarlayamaması durumu ortaya çıkar. Örneğin, ruhsal ve zihinsel yavaşlama, böbrek ya da karaciğer işlevlerinde yetersizlik oluşması gibi. Bu son durum ise ağrı gibi ıstırap belirtilerine yani, göğüs anjini, atardamar iltihabı olanların krampları gibi sonuçların doğmasına sebep olur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara