Kadınlarda erkeklere oranla neden daha çok idrar yoları enfeksiyonu olusur?İdrar yolları enfeksiyonunun tedavi şekilleri nasıldır?

Kadınlarda erkeklere oranla neden daha çok idrar yoları enfeksiyonu olusur?İdrar yolları enfeksiyonunun tedavi şekilleri nasıldır?

İdrar yolu enfeksiyonları, kadınlarda erkeklere nazaran dört kat daha sık görülüyor. Bu riski arttıran bir faktör de, kadınlarda idrar yolunun daha kısa ve anüse daha yakın olması. Ancak enfeksiyonu tetikleyen bazı durumlarda var.Yaz aylarında havuz ve denize girdikten sonra veya genital hijyen bozukluğu gibi durumlarda cinsel ilişkiye girmek, enfeksiyonu tetikleyen en önemli faktörler arasında” diyor. Ayrıca, birden fazla cinsel partneri olanlara kötü haber: Bu hastalık, cinsel olarak faal olan kadınlarda daha sık görülmekte. hastaların neredeyse yarısının ikinci kez enfeksiyon yaşadığı gorulmekte.
Hastalığın nüksetmesinde alerjenlerin de rolü var. Örneğin gıda alerjileri mesane çeperini irrite edip idrar yolu enfeksiyonuna duyarlılığı arttırabiliyor. Cinsel ilişkiyi takip eden enfeksiyonlar, lateks prezervatiflere, sperm öldürücü ilaçlara veya doğum kontrol haplarına karşı alerjiden dolayı gelişebiliyor.
Basit idrar yolu enfeksiyonunda, idrar kültürü alınmadan, kişi enfeksiyon kapmış kabul edilerek antibiyotik tedavisine başlanır. Bu tedaviyle yüzde 80 oranında iyileşme sağlanabilmekte. Ağrıyı hafifletmek için spazm çözücü ve ağrı kesici ilaçlar da reçete edilebiliyor. Kasıklarında ağrı yaşıyorsan, sıcak su torbasından yardım alabilirsin. Sıcak su torbası, idrarı daha ağrısız bir şekilde dışarı atımını sağlar. Bol sıvı almak da tedavinin bir parçası.
Üst idrar yolu enfeksiyonları ise daha kompleks olduğu için bu vakalarda hasta, hastaneye yatırılarak antibiyotik tedavisi görüyor. Nükseden enfeksiyon problemlerindeyse altta yatan sorunun çözümü için cerrahi yönteme başvuruluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara