Kalp Yetmezliginiz Var Mi? Kalp Yetmezliğinin Tedavisi Nasıldır?

Kalp Yetmezliginiz Var Mi? Kalp Yetmezliğinin Tedavisi Nasıldır?

Ayaklarda sislik, geceleri uykudan uyandıran nefes daralması, yorgunluk gibi sşikâyetlerinizvarsa sizde de kalp yetmezliği hastaları olabilir. Kalp yetmezliği kalbin yapısal ve fonksiyonel yapısında meydana gelen ve kalbin pompa görevinin bozulması sonucu oluşan bir durumdur. Kalbin kasılmasa yada gevşemesine engel olabilecek herhangi bir olay kalp yetmezliğine neden olabilir. Kalp krizi, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon , kalp kası hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları kalp yetmezliğini oluşturan başlıca nedenler arasında sayılabilir. Bunların yanında seker hastalığı, kansızlık, böbrek yetmezliği durumlarda kalp yetmezliğini bulgularını ilerletir.

 

Kalp Yetmezliği Nasıl Anlaşılır?

 

Kalp yetmezliği hastanın doktor tarafından fiziki muayenesi ve klinik değerlendirmesi sonucunda teşhis edilir.  Tanı konulduktan sonra tedaviyi belirlemek ve hastayı bu tedavi doğrultusunda yönlendirmek çok önemlidir. Bu sayede hastanın olum ihtimali düşürülür ve yasam kalitesi artırılır. Tedaviyle yapılmak istenen hastalığı ortaya çıkartan belirtileri ortadan kaldırmak ve böylece hastayı rahatlatmak digeride hastanın yasam omurunu uzatmaktır. Ayrıca kalp yetmezliğine neden olan ve altta yatan bir hastalık varsa örneğin kalp damarının tıkanıklığı, kalp hastalığı vb. Bunların tedavi edilmesi de hastalığın belirtilerini ortadan kaldırır.

 

Kalp Yetmezliğinde İlaç Tedavisinin Yeri

 

Tedaviye başlama ardından hastaya tuz ve su kısıtlaması verilebilir. Bunlarla birlikte sigara ve alkol yasaklanır. Ayrıca kilo takibi yapılmalıdır. Kullanılan ilaçlar yasam kalitesini arttıran ve olum riskini azaltan türdendir. Bu ilaçların doz artışları doktor kontrolünde yapılmalıdır. Bu ilaçlara ek olarak idrar sokturucu ek ilaçlar verilebilir.

Burada dikkat edilmese gereken nokta yasam tarzındaki değişikliktir. Kişi kendi yaşamına dikkat etmesidir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara