KAMBURLUK(KİFOZ) NEDİR,ÇEŞİTLERİ NELERDİR,BELİRTİLERİ NELERDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR

KAMBURLUK(KİFOZ) NEDİR,ÇEŞİTLERİ NELERDİR,BELİRTİLERİ NELERDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR

Kamburluk tıp diliyle kifoz rahatsızlığı beldeki eğriliğin 40-50 derecelerin üzerine cıkması hastalığıdır. Kısacası hastanın one doğru eğilmesi durumudur. Kişi karsıya rahat sekilde bakamaz. Görüntü olarakta kişiyi rahatsız eder. İleri safhalarında ağrıda eşlik edebilir. Yetişkin  bir insanın omurga) sistemi yukarıdan aşağıya sı­ralanmış şekilde 26 adet omur kemiğinden oluşur. Omurga, vücuda önden veya arkadan bakıldığında düz şekilde görülmektedir., Yanlardanbaktığımızda ise S şeklinde gorulur. Omurga sistemine yanlardan ba­kıldığında normalde olması gereken eğrilikten çok daha fazla eğrilik olması hastalığına kifoz veya kamburluk hastalığı denir. Kifoz sırt omurlardarastlanan bir hastalıktır.. Sırtta bulunan omurların dışa doğru eğimi 40 dereceden fazla bir eğimle izleniyorsa kifozdan bahsedilebilir. Bu eğimdendüsük eğimler ise anormal olarak karsılanmaz. Kifoz hastalığı nedenlerine göre dört gruğta incelenir.

  • Postüral kifoz: durus bozukluğu olarak ifade edilir. En sık görülen nedendir. Durus bozukluğunun zamanla alışkanlık kazanmasıyla oluşur. Belirli bir yasa kadar tedavi edilmez ise kalıcı bir hal alır. Kız çocuklarında daha çok gorulur. Genelde ergenlik döneminde görülür. Gevşek, ve kötü bir duruşun sürekli bir alışkanlık haline gelmesi durumunda gözlemlenir. Örneğin Bilgisayar kullanma gibi faailyet sırasında kötü duruş ve ergenlik döneminde kız çocuklann göğüslerini saklama gibi durus bozukluğu bu hastalığa yol açar. Erkeklerde ise cok uzun boylu çocuklarda boylarını kısa gösterme amacıyla durussal bozukluk bu hastalığa yol acar.
  • Doğumsal kifoz : bebeğin ana rahminde bulunduğu esnada sırt omurlarının gövdenin iç kısmında kaynama, yapışma vs. tarzında anormalliklerle birlikte gelişmesinden kaynaklanan kifoz çeşididir. Doğumsal kifozlar çok hızlı ve ileri derecede gelişirler.
  • Scheuermann kifoz: tam anlamıyla netyin sebep olduğu bilinmemektedir. İsmini DanimarkalI bir bilim admından almıştır. Scheuermann skolyozu sırt omur kemiklerinin büyüme bölgelerindeki dengesizlik nedeni ile gelişir.. Scheuermann kifozu çok nadir de olsa bel omurlannda da görülebilir. Kız ve erkeklerde eit oranda görülmektedir. genellikle 8 ile 12 yas aralığında gorulur.
  •     Osteoartrite bağlı kifoz: Bu çeşit kifoz da cogunlukla ilerleyen yaslarda görülen bir hastalıktır, sırttaki omurlarda kemik erimesi, yorgunluğu ve romatizmal nedenlerle gövdenin iç kısmında eriyerekyıpranması neticesinde gerçekleşir..

Teşhis:öncelikle önemli olan uzman doktor tarafından fiziki muayene yapılmalıdır. Çocuk yada yetişkin hasta her kimse sırt tarafı yandan, önden eğilmiş vaziyette pozizyonlarına bakılmalıdır. Tehsisi cok zor değildir doktor tarafından fiziki muayene ile görülebilir.  Kifoz yani kamburluk hastası gövdede aşırı öne doğru eğiklik, ve ağrı şikâyetleri ile doktora başvurur., hastadan öne eğilmesini sonrasında sırt üstü yatmasını ister ve fizik muayenenin sonunda teşhisini koyar. Görüntüleme aygıtları sayesinde de kesin teşhis konulur.

Tedavi: kifoz 50 dereceyi astığında mutlaka yoğun bir egzersiz alınmalıdır bu konu alanında tecrübeli fizik tedavi ve rehebilitasyon kliniğinde gözlenmelidir.  Vücudun dik durmasını sağlayan korselerde yardımcı olabilir. Ancak hasta bunukendisi değil doktorun tavsiye edeceği bir korseyi kullanması önemlidir. Doğum­sal kifozda acil cerrahi müdahale ile yapışıklık ve kaynamalar önlenebilir., Scheuermann kifozda ise korse kifozun ilerle­mesi durdurulmaya çalışılır ve gerekli görüldüğünde cerrahi müdahale yapılabilir.. Osteoartrite bağlı kifozda ise yine doktorun önereceği korse  ile kifo­zun ilerlemesi durdurulmaya çalışılır, gerekli görüldüğünde cerrahi mü­dahale gerekir. Tum kamburluk cesitlerinde önemli olan bol egzersiz yapılmasıdır. Ancak bu egzersizleri kişinin alanında uzman bir hekım onerisiyle yapması önemlidir.

Daha önce ele aldığımız Üre Nedir? Üre Tedavisi Nasıl Yapılır? konusunu okuya bilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara