SKOLYOZ NEDİR,NASIL OLUŞUR,BELİRTİLERİ NELERDİR VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

SKOLYOZ NEDİR,NASIL OLUŞUR,BELİRTİLERİ NELERDİR VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

Omurgaya karsıdan bakıldığında bir eğriliği yoktur ancak yandan bakıldığında omurganın kendine has bir durusu vardır. Karsıdan bakıldığında duz görünmesi görünen bu omurganın her turlu yana doğru eğriliğine skolyoz denir. Omurga yana doğru eğilirken aynı zamnada kendi ekseni etrafındada bir miktar döner. Bu eğrilikler içerisinde omurganın yapısını bozan eğrilikler onem arzetmektedir. Skolyozlar içerisinde en çok görüleni nedeni idiyopatik yani bilinmeyen olarak tabir edilen skolyoz türüdür. Bu yaklaşık görülme sıklığı acısıdan diğer skolyozlara oranla yüzde 80 civarında dır. Adındanda anlaşıldığı gibi nedeni tam bilinmeden oluşan bir rahatsızlıktır. Gunumuzdede halen nedeni bilinmeyen skolyoz halen araştırılmaktadır. Erişkin bir insanın omurga) sistemi yukarıdan aşağıya sı­ralanmış olarak 26 omur) kemiğinden oluşur. Omur kemikleri düzensiz tip kemiklerdir. Omurga sistemi, vücuda önden veya arkadan bakıldığında düz şekildeolarak görülmektedir. yanlardan bakıldığında ise S tipinde gorulur.yukarıdada bahsettiğimiz gibi Omurga sistemine arkadan veya önden bakıldığında yanlara doğru eğri olması durumuna skolyoz yani kamburluk hastalığı denilmektedir. Skolyoz omurganın çeşitli sebeplerle düz bir şekilde sıralanarak birbirlerine eklem yapamaması nedeniyle oluşmaktadır. Skolyoz sırt ve bel omurlarında görülen bir hastalıktır.. Genellikle çocuklarda, kızlarda ve idiyopatik (nedeni bilinmeyen ) tipte oluşur. Skolyoz yani kamburlukun 3 tipi vardır:

  • Doğustan meydana gelen skolyoz
  • Beyin felci,çocuk felci ve kas zayıflıklarından kaynaklanan kas felci nedeni ile gelişen skolyoz
  • İdiyopatik, yani doğru bir sekilde gelişmiş ancak sonradan nedeni bilinmeyen bir olaydan oturu oluşan skolyoz

Teşhis : skolyozun belirtilerini çocuklar genellikle farketmez. O yüzden aile bireyleri bu konuda  bilinçli olmalıdır. Örneğin çocuk ustu çıplak oalrak eğildiyinde sırtında belirgin haldedir omurga. Skolyoz genellikle arkadan bakıldığında sırta belirgin olduğundan aile bireyleri bunu daha kolay farkedebilirler. Skolyoz hastası doktora gövde şeklinde normal olmayan, yor­gunluk ve nefes darlığı gibi şikâyetlerle başvurur. Doktor fizik muaye­nesinde yaptığı gözlemle teşhisini koyabilir. Goruntuleme yöntemlerini kullanarak kesin tehisini koyar.

Tedavi: Skolyoz hastasının eğim seviyesi 20° altında ise doktor ta­kip ile yetinir. Yetişkinlik çağından sonra derecesi bu sekilde olan hastalarda ilerleme pek gözlenmez. 30 35 gereceleri aşmamışsa hasta bu çağdan sonra genellikle periyodik dönemlerle gözlenerek izlenir. Çok büyük oranda ilerleme olmaz Eğim seviyesi 20°-40° arasında ise hastaya skolyoz korse­si ortezi uygulanabilir. Uzun kullanımlarda skolyoz korsesi, eğim açısını düşürebilir. Eğim seviyesi 40 derece ustundeki  skolyoz hastalan için cerrahi müdahale yapılabilir.Cerrahi müdahale ile eğik omurlar bir plak yardımıyla sabitlenir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara