Kapiler dolum nedir? Pupilla büyüklüğü ve kişilere göre değisimi nasıldır?

Kapiler dolum nedir? Pupilla büyüklüğü ve kişilere göre değisimi nasıldır?

Kapiller dolum nedir: Sıkılması ardından kapiller damarlara kan dolması olayına kapiller dolum denir. Kapiller dolum için en güvenilir test tırnakların altındaki kapiller yatak adı verilen bölgedir.Dolum ani ve renkte pembe olmalıdır. Tırnağa basılıp hemen çekildiğinde tırnağın altındaki alan  pembe olmalıdır ve bu renk 2 sn kadar içerisinde eski haline dönmelidir.Eğer renk mavi olursa test geçerli değildir.
Çünkü rengin bu şekilde olması kapillerin arterşerden değil venlerden dolduğunu göstermektedir.

Pupilla Büyüklüğü ve Işık refleksi nedir: Göz üzerinde bulunan pupillaların çeperleri düzenlidir ve her

İkiside aynı büyüklüktedir. Her ikisindeki düzey ilişkisi önemli bir olgudur. Bazı insanlarda pupilların eşit olmaması durumu gözlenir.

Fakat bu durum çok nadirdir.Beyin yaralanması oluştuğunda pupilla büyüklüğünde değişiklik gözlenir. Buda beyin yaralanması için ayırt edici bir özellik olarak kullanılabilir.

Uyuşturucu madde kullanan insanlarda  yada merkezi sinir siteminde sorun bulunan hastalarda pupillalarda küçülme gözlenir.

Her iki pupilla arasındaki değişiklik kafa travmasında yada felç durumlarında görülür.Kişide şuur kaybı yada gevşeklik olduğunda dilate pupilla gözlenir. Bu durum genel olarak kalp durması sonrasındaki 30 sn içerinde gözlenir. Ancak kişinin kafa travması grçirmesi yada önceden narkotik madde kullanması durumlarında kalbi dursa dahi pupillaları küçük kalır.

[reklam1]

Normal sağlıklı bir bireyde göze ışık tutulduğunda pupillaların hemen küçülmesi gözlenir. Bu durum gözdeki bir refleks durumudur. Sağlıklı olmayan bireylerde ışık tutulduğunda pupillaların küçülmesi beklenmez. Bu olay zehirlenmelere ,aşırı narkotik madde kullanımına ve yaralanmalara işarettir. Ölüm olması durumunda pupillalar ileri derecede dilatedir ve ışığa karşı duyarsızdır.

Daha önce ele aldığımız  idrar yolları tıkanıklığı  konusunu okumanızı öneriyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara