Kas Strainleri Nedir? Kasın Gerilmesi Ve Yaralanması Nasıl gerçekleşir?

Kas Strainleri Nedir? Kasın Gerilmesi Ve Yaralanması Nasıl gerçekleşir?

Kas Strainleri Nedir? Kasın Gerilmesi Ve Yaralanması Nasıl gerçekleşir?

Vücuttaki hareket sisteminin en önemli parçalarından birisi sahip olduğumuz kaslarımızdır. Kaslar lif yapısındadırlar. Bu şekilde kasılma gücü sayesinde etkisi altında bulunan iskelet sistemini hareket ettirirler. Ancak kasların kasılması sınırsız oluşmaz. Kısalma ve uzamada minimum kısalma ve maximum uzama sınırı bulunur. Sınırlar aşıldığında kasta zorlama gerçekleşir. Bu zorlama neticesinde kas strainleri yani kasta yaralanma olur. Kas strainleri sadece gerilme ile oluşmaz. Bunun dışında dışardan gelebilecek bir travma da strain oluşmasına neden olabilir. Kas yırtılırsa kendisini 3 4 hafta içerisinde onararak yenileyebilmektedir.  Yırtılmış bir kasta oluşan kanama derhal tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediğinde oluşan kanama  , yırtık üzerine yapışır ve kan liflerin birbirine tekrar tutunmasını zorlaştırır.

                                                    Kas strainlerine neler neden olabilir?

Uzun süreli yapılan yada sık olarak gerçekleştirilen spor faaliyetleri, kası aşırı derecede yormak, kas hareketleri yapmadan önce açma germe egzersizlerini yapmama yada eksik yapmak, ateşli hastalık geçirmek veya yetersiz beslenme gibi sebepler kas strainlerine neden olabilir. Bir kas straini 3 sekilde oluşmaktadır.

  1. Hafif derecede gerçekleşen kas straini: Adından da anlaşılacağı şekilde strain olayının basit şeklidir. Bu oluşumda lif dokusunun az bir kısmı yırtılır. Küçük yırtık oluştuğundan hareket gücünde veya yeteneğinde kayıp olmaz. Az bir ağrı gözlemlenebilir.
  2. Orta derecede gerçekleşen kas straini: Bu durumda kası oluşturan liflerden bir kısmında yırtılma oluşur. Kasın anatomik bütünlüğü bozulur. Yırtılmanın olduğu yerde ağrı görülür.
  3. Şiddetli Derecede oluşan kas straini : BU strainde kasın tamamı yırtılrı. Kas iletim görevini yerine getiremez. Hareketsizlik vardır ve şiddetli ağrı görülür.

                                                       Kas Straininin Teşhisi Nasıldır?

Kas yırtılmaları ortopedik hastalar arasında çok görülen bir olaydır. Ancak çok görülmesine rağmen az anlaşılabilir bir hastalıktır. Hasta kişi doktora gittiğinde şikâyet olarak ağrı, fonksiyon kaybı, kanamadan kaynaklanan şiddetli ağrılar, fonksiyon kaybı şikâyetiyle başvurur. Bir kas straini teşhisinde muayene önemlidir. Ancak doktor fizik muayene yanında mt, kas ultrasonu yada bunlarla birlikte kan tahlili isteyebilir.

        Kas Straininin Tedavisi Nasıldır?

Tedavi için ilk yapılması gereken kanama nedeniyle oluşan kanın bölgeden uzaklaştırılmasıdır. Bu ancak uzman bir doktor tarafından yapılacak bir iştir. Hasta kişi ilk olarak sorun çözümü için bir doktora başvurmalıdır. Kanama uzaklaştırıldıktan sonra uygun bir fizik tedavi yöntemleriyle gerekli tedavi tamamlanır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Ankara Diş Hekimi