Kasların ve tendonların yapısı nasıldır?

Kasların ve tendonların yapısı nasıldır?

Kaslar ve tendonlar

Ayak sırlı yumuşak dokularında ortaya çıkan ağrıların nedeni çoğun­lukla Tendon, tendon kılıfı ve tendonların tutunma yerlerindeki yangılan­malardır (tendinit, tendovajinit ve tendoperiostit-entezis). Bu yakınmala­rın değerlendirilmesi için yerel anatomi yanı sıra, tutulan tendonların anatomik ilişkileri, kasların teker teker işlevleri ve kasların normal yürü­medeki katılım paylarının iyi bilinmesi gerekir

M.gastrocnemius, M.soleus ve Aşil Tendonu

Ayak bileğinden plantar fleksiyonu gastrocnemius-soleus kas komp­leksi gerçekleştirir ve bu kasların tendonları kalkeneusun arka bölümü­nün plantar yarısında aşil tendonuyla birleşir.

Bu kas grubunun esas aktivitesi, itmenin gerçekleştiği basma fazında, tabanın ve parmakların yerden kalkmaları arasındaki süreçtir. Bu kas grubunun (gastrocnemius ve soleus) gücünün elle yapılacak yoklanmasına güvenilemez, çünkü el­le verilecek çok zayıf dirençte bile el karşı dirençle karşılaşabilir. En iyi yöntem, sırayla iki topuğun yerden kaldırılmasıdır ki, bu esnada oluşacak yorgunlukla en hafif zayıflık bile ayırt edilebilir.

M.tibialis posterior

Arka tibyal kas, baldırın derinlerinde, tibyanın arkasında kemikler arası membrandan başlar. Kasın tendonu, baldırın alt üçte birinde tibya-nm arka-orta kenarında yer alır ve iç molleolun ucunu izler. Malleolun altında, direkt navikular kemiğin çıkıntısı üzerindeki esas tutunma yerinden geçer.

Tendonun öteki yapışma yerleri, orta ayak kemiklerinin plan-tar yüzündedir. Kasın ana görevi, plantar fleksiyondur. Normal yürümede en çok orta fazda aktif görev yaparak ayağın normal pozisyondan dışarı dönmesini engeller. Kası tek başına elle test etmek için, pronosyon durumundaki ayağı eversiyona getirirken karşı direnç vermek gerekir.

 

M.tibialis anterior

Bacağın ön kısmından, tibyanın dış kondiliyle lateral fasyadan başlar; ayak bileğini ön ortadan çaprazladıktan sonra, medyal cuneoform ve 1. metatarsın tabanına yapışır. Bu kasın normal yürümeye katılımı iki fazda olur. Aktivitesinin en yüksek noktası olan parmakların yerden kalkmasıyla, salınım fazında parmakların yere değmesini önlemek; topuk değiminde ayağı yavaşlatmak. Bu gecikme, ayak burnunun yere çarpmasını önleyen eksantrik kontraksiyonun sonucudur. Salınım ve basma fazlarının ortasında M.tibialis anteriorun katılımı minimaldir. Kas, dorsal flek-siyonda ayağa elle direnç verildikten sonra, tendon iç malleolun önünde ve dışında yoklanarak test edilir.

M.fibularis longus ve M.fibularis brevis

Her iki kas da baldırın dışından başlar, dış malleolun arkasından geçer. Bu esnada uzun fibular kas kısa olanın dışında bulunur. Aşağıda, M. fibularis longus M.fibularis brevis’in arkasında ayak topuğuna doğru ilerler ve cuboid kemiğin alt dış kanalcığı yoluyla ayak tabanının derinlikle, rinc girer. Asıl tutunma noktası, Lmetalarsın eklem alanının dış kısmıdır. Bu yerleşimiyle M. l’ibuluris longus ayağın yalnız eversiyonun en güçlü kası değil, ayni zamanda I.falanksın plantar fleksiyonunun temel kasıdır. Normal yürüyüşte uzun kasın aktivitesinin en yüksek olduğu aşama, M.tibialis posteriorun aktivitesini dengelediği ve ayağı bacağa tesbit ettiği basma orta fazıdır. I. falanksın dirence karşı plantar fleksiyonu, M.fi-bularis longus’u test etmek için en iyi yöntemdir.

Aynı alandan başlayan M.fibularis brevis, dış malleol düzeyinde ötekinden daha derinden geçer. Daha aşağıda M. fibularis longusun önünden kalkaneusun dış kısmını çaprazlar ve V. metatarsm tabanına yapışır. Normal yürümeye katılımı uzun kas gibidir. Eversiyona karşı direnç verilirse, hem tendon kolay ele gelir, hem de kasın gücü test edilebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara