KİRECLENME(OSTEOARTRİT) NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

KİRECLENME(OSTEOARTRİT) NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

İlerleyen yaşlarda eklerimizi zorlayan hareketlerin tekrarlı yapıldığı durumlarda eklem yüzeyindeki kıkırdak dokuda deforme olması neticesinde kireçlenme gerçekleşir. Kemiklerin ekleme baglanan bölgelerinin birtakım nedenlere bağlı olarak aşınması ve şeklinin bozulmasıdır. Bu aşınmalar sonucunda eklem bölgesinde şiddetli ağrılar tutulmalar hareket kısıtlıkları görülür. Kireclenmenin en önemli özelliği eklem yüzeyinde kalsiyum tuzlarının birikmesidir.

Kemiklerin ekleme baglanan yüzlerinde kıkırdak bulunur. Kıkırdak doku, eklem yüzeyine kayganlık,parlaklık ve yumu­şaklık sağlar ve boylece kemiklerin eklem içerisinde rahat hareket etmesini sağlar. Eklemlerin iç yüzünü kaplayan kıkırdağın kaybolmasıyla kemiklerin birbine teması sonucunda aşınma gerçekleşir.Kireçlenme en sık oalrak baş parmağının kökü,kalça ve dizde görülür.Genellikle yaşlı hastalığıda denilebilir..Kemiklerin birbiriyle teması sonucunda aşınması sonucunda osteoartrit oluşturur. Osteoartritin (kireçlenme) oluşumu kişiden kişiye ve yasadığı hayata göre değişiklik gösterebilir. Kalıtsal olarak yatkın veya daha önceden eklem yaralanmasına uğramış kişilerde cok daha hızlı gelişebilir. Eklem içi sıvısının az  olması da eklem yüzeylerinin sürtünmesini kötü yönde etki­leyerek osteoartriti tetikleyebilir. Aşırı şişmanlık, yasın ilerlemiş olması,genetik faktörler, sinir tahribatları veya kas zayıflığı da osteoartrit oluşumuna sebep olan nedenlerdendir. Osteoartrit bütün eklemde oluşabilir.

Teshis : Kireclenmenin en önemli belirtisi ağrıdır.Daha çok eklemi kullandığında ağrı olur.Sabah kalkıldığında ağrı pek olmaz ancak uzun bir yürüyüş olduğunda ağrıda artar.İstirahat halinde ağrı geçer. Doktor teşhisi doğrulamak için röntgen, MR ve tomografiden yardım alabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara