KIRIK NEDİR VE NASIL TESHİS EDİLİR

KIRIK NEDİR VE NASIL TESHİS EDİLİR

Kırık, kabaca kemik bütünlüğünün bozulmasıdır.Vücut içerisinden veya vücut dışından yada kendiliğinden  bir etki İle kemiğin yapısının  bozulması durumuna kırık denir. Kırığın bir çok çeşidi vardır.Kemiğin sağlıklı yapısına  yada etki kuvvetinine gore çatlaktan , kemiğin tamamen ayrılmasına, hatta bazı durumlarda aynı kemiğin ikiden fazla parçaya bölünmesi gibi çeşitli kemik kırıkları sozkonusudur.Kırıklar darbe sonucu yada kendiliğinden oluşur.

Kırık çeşitlerinden soz etmek gerekirse 3 turlu kırık vardır.

Kapalı kırık: kemiğin bütünlüğünün tamamen bozulduğu durumalrdır.Ancak deri butunlugu mecvuttur.

Acık kırık:Bu tur kırıkta kemik uçları dışarı cıkmıs oalbilir.Deri bütünlüğü bozulmuştur.

Parçalı kırık :kemiğin çok sayıda yerden kırılmasıdır.

 

Kemik sağlığına göre kırıklar da üç çeşittir. Sağlıklı kemikte oluşan kırıklara travmatik kırık, hasta kemikte olusan kırıklara patolojik kırık, yorgun kemik  kınklarına  da stres kırığı denir.

Kırıkta belli baslı bir cok belirti vardır.Bunlar kırığın derecesine gore:harkette kısıtlama, ileri derece kırıklarda şekil bozukluğu,çok şiddetli ağrı,Odem ve kanama sonucunda da morarma ,şişlik olarak gösterilebilir.

 

İskelet sistemimizde bulunan kemiklerin dortte biri ayak bileğinde  ve ayaklarımızda bulunur. Ayak bileğinde oluşan  kırıklan genellikle dıarıdan alınan bir kuvvet sonucu meydana gelen travma  sonucu gerçek­leşir. iç ve dış malleol (çıkıntı) kırıkları  ile bu çıkıntıların içine bulunan  talus kemiği kı­rıklan ve tarsal kemik kırıkları bu tur travma sonucu oluşabilen kırıklardandır topuk kemiği ,tarak kemiği ,parmak kemiği kırıklarıdısarıdan oluşabilecek bir etkiyle oluşabileceği gibi , stres kırığı denilen ve çok kullanıma bağlı yorgun olan kemik kırıklarıdır

Teşhis : Ayak bileği ve ayak kırıklarında hastada, Şişlik,aşırı ağrı,morarma,şekil bozuklukları gorulur.hasta aşırı ağrı ve şişlik şikâyeti ile doktora başvurur.  Ayak üzerine ba­sarken ağrı şiddetlenir. Doktor gerekli görürse goruntuleme cihazlarından olan mr ve röntgene başvurabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara