Kuduz Nedir,Belirtileri Nelerdir?

Kuduz Nedir,Belirtileri Nelerdir?

Kuduz Nedir,Belirtileri Nelerdir,Ne türden Canlılarda Taşınır Ve Nasıl Anlaşılır?

Kuduz hastalığı , kuduz virusu taşiyan hasta hayvanin sağlikli bir bireyi isirmasi sonucu tukuruk icerisindeki enfekte olmus mikrobun deri ile temas etmesi ve deri bütünlüğünün bozularak mikrobun vücuda girmesi ile devam eden ve akut beyin ölümu ile sonuçlanan bir hastaliktir. Bu hastalikta kuduz mikrobu insan yada hayvan olsun , temas ederek girdigi vucutta merkezi sinir sistemine yerlesir. Surec ilerledikce dokularda iltihaplanmalar olusur. Tedavi edilmedigi takdirde ölümlr sonuclanan durumlar görülür.

KUDUZ MiKROBU NE TÜRDEN HAYVANLARDAN BULAŞIR?

Genellikle kuduz denildiğinde halk arasında akla ilk gelen hayvan köpek olur. Ancak kuduz köpek dışında tilki, yarasa , kurt ,inek ,kedi, yarasa sırtlan ve birçok memelide görülen ve bu hayvanlar arasında taşıyıcılık yapabilen bir hastalıktır. Bu tür hayvanların ısırığına maruz kalan insanlarda doğal olarak hastalığa yakalanan kişilerden olurlar.

Halk arasında kuduz hastalığı bilinenin aksine hamster türü farelerde sıçan, kemirgen , sincap gibi hayvanlarda  bulunmaz. Bu türden hayvanlar taşıyıcı değildir. Taşıyıcı olmadığından da bu hayvanların ısırıklarıda kuduz yönünden tehlike oluşturmaz. Virüsün yaygın görüldüğü bir hayvan türü yarasalardır. Yarasaların tükürüklerine kuduz virüsü yerleşmesi ole beraber ısırma sonucunda virüs başka canlılara  geçer.

KUDUZ NASIL ANLASILIR?

Kuduza neden olan virüs vücuda girmesiyle kuluçka süresi baslar. Virüs beyin ve omuriliğe yerleştikten sonra belirtiler gözlenir. Zaman geçtikçe canlının durumu ağırlaşır ve belirtiler kolaylıkla gözlenmeye başlar. Belirtiler ortaya çıkmadan önce hayvanin kuduz olup olmadığını anlamak zordur. Ancak zaman içerisinde belirtiler ortaya çıkınca gözlemle kuduz anlaşılabilir.
– Kuduzun ilk evrelerinde gayet sempatik bildiğiniz hayvan aniden saldırganlaşmaya baslar. Yanına yanaşmaya çalıştığınızda kendisini sevdirmez.
– Hayvan adeta gün yüzüne çıkmaya korkar olur.

Sudan kaçar. Bu iki unsurdan uzak durur. Işığı sevmez.
-Yarası varsa sürekli kaşınır. Sürekli yarasıyla oynar. idrarda aşırı bir artış gözlenir.
– Hayvanda hastalık ilerledikçe evde yaşıyorsa evi terk etme eğilimi gözlenir. Uysallığı kaybolur. Hırçınlaşır.

PEKI HASTA CANLI NEDEN SUDAN KORKAR VE KACMA EĞİLOMI GÖSTERIR?

Aslında düşünülen manada sudan korkma durumu yoktur. Ancak yaşanan tecrübeden dolayı sudan hasta kişi uzak durur. Hastalık virüsü vücuda girip canlıda baş göstermeye başlayınca boğazdaki yutkunmaya yarayan kaslarda bu durumdan etkilenir ve işlev göremez hale gelir. Bu yüzdende canlı su içme esnasında boğulma tehlikesi yaşar. Sonraki dönemlerde de bu yaşadığı olaydan ötürü sudan uzak durma eğilimi gösterir. Benzer durum ağız salyası için de geçerlidir. Ağızda salyalar tutulamadığından dolayı virüs vücutta yayıldıkça kaslar salya tutamaz hale gelir ve ağızda köpürme gerçekleşir.

KUDUZ HASTALIGININ BELIRTILERI NELERDİR?

Sağlıklı bir canlıya virüsü taşıyan başka bir canlı tarafından bulaştırılan kuduz hastalığı belirtileri kuluçka suresinin bitmeye başlamasıyla kendini belli etmeye baslar. Canlıdan canlıya değişmekle birlikte yaklaşık olarak 3 ile 8 hafta arasında belirtiler ortaya çıkar. Belirtiler:
– Canlı sudan boğulduğundan dolayı suya karşı korkma eğilimi gösterir. Sudan uzak durma görülür.
–  insan yada hayvan olsun uysal bir yapıya sahipte olsa virüs canlıyı saldırgan bir yapıya büründürür. Etrafa karsı vahşice hareket eder.
-Hastalığın ilk evrelerinde iştahsızlık baş ağrısı bulantı kusma yutkunamama gibi belirtiler gözlenir. Zamanla bu belirtiler şiddetlenerek devam eder.
– Sinirsel olarak ilerleyen aşamalarda felç görülür. Salyada ciddi artış ve salyayı ağızda tutamama durumları yaşanır.
– Son olarakta tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara