LÖSEMİ NEDİR ve NASIL TEDAVİ EDİLİR?

LÖSEMİ NEDİR ve NASIL TEDAVİ EDİLİR?

      Lösemi, akyuvarların ve kan hücrelerin anormal bir şekilde çoğalması sonucu oluşan kanser çeşitidir. Artan bu hücreler vücuttaki bütün ilikleri kaplar. Hastalığın ilerleyen evrelerinde anemiye(kansızlığa) ve nefes darlığına yol açar.
Bunun gibi birçok problemlere yol açan kanser çeşiti olan bu hastalık, çocuklarda daha sık görülmektedir. Ateş, yorgunluk, halisülasyon, terleme ve daha bunun gibi belirtileri gösteren bir kanser türüdür. Bu kanser çeşitinin genetik veya çevre etmenlerinden dolayı oluştuğu bilinmektedir. Çok küçük yaşta bu hastalığa yakalanan çocuklarda,  genç yapıları  itibariyle, tedavinin daha hızlı etki ettiği bilinmektedir.
Hastalığın günümüzde seyrine göre tedavileri bulunmaktadır. Eskiden henüz tedavisi bulunmadığı için ne yazık ki Lösemi ölümle sonuçlanıyordu. Bugün birçok teknik ve bilimsel tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Gelişen ve gün geçtikçe ilerleyen teknoloji sayesinde, insan hayatını yok eden hastalıklar artık basit yöntemlerle tedavi edilmektedir.Lösemi kanserinin ilk aşamasında uygulanan Radyasyon tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığın başında oluşan komplikasyonları gerekli ilaç takviyesiyle ortadan kaldırır. Hastalıkla birlikte oluşan problemlerin hafiflemesinde ve ilerlememesinde önemli bir tedavi yöntemidir. Lösemi’nin en etkili ve en kesin tedavi yöntemi, ilik naklidir. Hastaya uygun ilik nakli yapılarak hastalıklı hücrelerin yenilenmesini ve ortadan kalkmasını sağlar. İlik alınacak kişilerin en başında kardeş gelir, birinci derecede yakınlardan da bazı testlerle uygunluk araştırılır. Dışarıdan birinin ilik nakli için uygun olması az ihtimallerdir. Ancak günümüzde bu mümkün olmuştur. Yapılan tedaviler sonucu oluşan komplikasyonlar engellenebilmektedir. Ancak hastalık tedavi edilse bile, bazı kişilerde yıllar sonra tekrar oluşabilir. Tedavi sürecini tamamlamış hastalar takip edilerek gözlem altında olurlar.
              Lösemi kanserinde verilen kayıpların başlıca sebepleri vardır. Kişinin fiziksel ve bünyesel zayıflığı, organ yetmezliği, hastalığa bağlı kanamalar, enfeksiyon oluşturan hastalıklar Lösemi’de ölüm sebepleridir. Teknik takiplerle ve ilaç takviyeleriyle kişinin direncini arttıracak tedaviyle destek olunabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara