Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

                                     MEME KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri haline gelmiş olan meme kanseri, kadınlarda görülen kanser tiplerinin ilk sıralamasında yerini almakta olup her 10 kadından birinde meme kanserine yakalanma riski gözlemlenebilmektedir.               Meme dokusundaki hücrelerde kendini gösteren bu kanser tipi üzerinde son yıllarda birçok çalışma yapılmış olup araştırmalara tabi tutulup konferanslar ve bilinçlendirme seminerleri ile kadınların kendilerinde gelişebilecek meme kanseri olasılığını teşhis edebilmelerine yalnızca bir takım testler yolu ile değil el yordamı ile de farkındalık sağlanabilmektedir.

Günümüzde farkındalık yaratmak adına gerçekleştirilen seminerler vesilesiyle artık her kadın tarafından meme bölgesinde en az 1 cm büyüklüğüne gelmiş olan kitleler el ile kontrol etme yöntemi ile fark edilebilmektedir. 20 yaşından sonra her iki yılda bir meme mamografisi çekilmesi önerilmekte bunun yanı sıra erken teşhis için her ay el ile göğüs bölgesinde kitle kontrolü yapılması gerekmektedir.

Beslenme, hormonal nedenler, yaş, alkol ve sigara tüketimi meme kanseri riskini arttırabildiği gibi kalıtımsal nedenler ile de meme kanseri bir sonraki nesilde kendini gösterebilmektedir. Genellikle 50 yaş üstü kadınlarda sıklıkla görülse de, bu kanser tipi yaş sınırlaması olmadan her yaştaki kadın için yakalanma riski taşımaktadır.
Meme kanserinin belirtilerini maddeler halinde sıralayacak olursak;
1-Herhangi bir ağrı hissedilmeden memede ya da koltuk altında ele gelen bir kitle ya da memede şişkinlik hissi,
2-Nadiren de olsa göğüs bölgesinde ağrı,
3-Meme ucunun hassaslaşması,
4-Memede kızarıklık, şişlik ve meme derisinin tahriş oluşması,
5-Meme başından gelen akıntı,
6-Meme başında pul pul bir görünümün oluşması ve kabuklanma,
7-Meme renginde ve şeklinde bozukluk,
8-Ödem oluşması, meme ucunun içe doğru çökmesi.
Tüm bu belirtilerden herhangi birinin dahi gözlemlenmesi halinde, zaman kaybetmemek ve erken tanı konulabilmesi adına mutlaka bir uzman yardımı alınması tavsiye edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara