Merkezi Sinir Sistemi Nedir Ve Yapisi Nasildir?

Merkezi Sinir Sistemi Nedir Ve Yapisi Nasildir?

İnsanlardaki en karmaşık yapılardan bir tanesi merkezi sinir sistemidir. Sistem Milyonlarca sinir hücresi ve bu hücrelere yardımcı hücrelerden oluşur. Bu yapı bir arabirim görevini üstlenir. Bir sinir sistemi merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sistemi olmak üzere 2 kisimdir. Bu 2 sistemden merkez sinir sistemi çevresel sinir sisteminin kendisine yönlendirdiği uyartıları değerlendirerek vücudun uyum içinde çalışmasına olanak tanır.

Merkezi sinir sistemini beyin ve omurilik oluşturur. Beyin ve omurilik 3 katli zar bir yapıyla çevrelenmiştir. Bu yapılar kesintisiz bir şekilde merkezi sinir sistemini sarar çevresel sinir sisteminde ise işlevsel farklılıklar ile bir devamlılık örneği sergiler. Merkezi sinir sistemini oluşturan zarlar disardan içeriye doğru dura mater, araknoid ve pia mater zarları olarak adlandırılmaktadır. Bu zarlardan pia ile araknoid zar aralığında  içinde sivi dolu olan bir bos alan bulunur. Araknoid zar bu bolümde  örümcek ağı seklinde bağlantı yapar. Araknoid zar bu uzantılar sayesinde pia mater zata bağlanmaktadır. Bu bölümde bulunan boşluk beyin omurilik sıvısıyla dolu halde bulunur.  Sivi kisim sinir sisteminin beslenmesini ve ayni zamanda atik maddelerinde atılmasını sağlamaktadır. Sinir sisteminin etrafında sarılı halde bulunan zar kisim ve boşluklar sayesinde  sistem,sivi içerisinde yüzer haldedir. Böylece sistem dışarıdan gelen darbelere karşı kendisini korur haldedir.

 

Merkezi Sinir Sistemi Hangi Kısımlardan Oluşur?

 

Merkezi sinir sistemini oluşturan beyin ve omurilik derinlemesine incelendiğinde bir sıralama içerisi olduğu görülmektedir. Kendi içerisinde bir is bolumu olan sistemde basit islerde altta bulunan omurilik ilgilenirken daha zor islerde ise beyin sapı  beyincik ve orta beyin meşgul olmaktadır.

 

Omuriliğin Yapısı Ve görevi :

Merkezi sinir sistemi cevreden gelen uyarılara karşı cevabin verildiği ve yorumlandığı bolumdur. Sistemin en basit bolumun aşağı doğru uzanan ve tüp biçiminde bulunan omurilik oluşturur. Bu bolum merkezden gelen emirlerin çevresel sinir sistemine aktarıldığı yerdir .  Ayrıca refleks olarak bildiğimiz istemsiz davranışlarda buradan yönetilir

Beyin sapı:

Çok sayıda alt birimden oluşan ve omurilikle kıyaslamak gerekirse karmaşık bir yapıya sahip olduğu bilinen kisimdir.

Omurilik ve beyni birbirine bağlar. Uyku ve uyanıklık durumları, kanın damarlarda dolaşması, nefes alıp verme, kalp atim düzeni gibi bir çok etkinlik bu bolümde gerçekleşir. Omurilik soğanı da denilen bu yapıda hayati bir çok yani kontrol edilir.

 

Beyincik:

Kas hareketlerinin kontrol edildiği ve düzenle olmasının sağlandığı bolumdur. Kulaktaki yarim daire kanallarıyla beraber vücutta denge görevini görürler.

 

Beyin:

Merkezi sinir sisteminin en değerli bolumudur. En karmaşık işlemlerin yürütüldüğü yerdir. Etrafı kalın bir zarla çevrilmiştir. Bu zar kafatası kemiklerine yapışmıştır. Konuşma, yazma, koku alma gibi bir çok olayın gerçekleştiği ana bolumdur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara