Mide Ülseri Teşhis ve Tedavisi

Mide Ülseri Teşhis ve Tedavisi

Ülser Hastalığı Nedir ?

Ülser halk dilinde yara demektedir. Vücudun farklı yerlerinde, değişik nedenlerle meydana gelen Ülser insan yaşamın için olumsuz şartlar yaratan bir hastalıktır. Ülser hastalığı dil, mide, 12 parmak bağırsak gibi uzuvlarda meydana gelir. Ülser her ne kadar ciddi bir rahatsızlık olsa da hastalığa doğru tedavileri uygulayarak kolayca başa çıkılabilir.

Mide Ülser Nedir?

Mide’nin iç bölgesinde oluşan yaradır bir çok hastalığa göre vaka oranı daha yüksektir. Mide Ülserinin bir çok nedeni olabilir. Fakat mide ülseri diğer hastalıklar gibi psikolojik sebeplerden meydana gelebilir. Mide ülseri midedeki asit fazlalığından meydana gelir. Karaciğer yetmezliğinden veya safra sıvısının az üretiminden de ortaya çıkabilir. Eğer sigara, kahve, çay, baharatlı yiyecekler ve gazlı içeceklerin fazla tüketimi mide ülserini tetikleyebilir. Ayrıca Aile büyüklerinizde bu hastalık var ise sizde risk grubundasınız.

Mide Ülseri Belirtileri

Mide ülserinin ilk belirtileri midede aşırı derecede yırtılma benzeri ağrılardır. Ağrıların beraberinde iştahsızlık ve çabuk doyma hissi ortaya çıkar bunların yanı sıra kusma ve mide bulantısı sık sık yaşanır. Mide ülserinde Erken teşhis diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi çok önemlidir ama vaktinde teşhis edilmez ise mide ülseri tedavisi zor bir hastalık haline gelir. Mide de delinme, kanama ve karın içine yaraların yayılması gibi tehlikeler doğabilir.

Mide ülseri teşhis edilirken mide röntgeni çekilir, hastanın midesinde kamera ile gözlem yapılır ve mide içi farklı yöntemler ile incelenir. Mide röntgeni kolay ve ağrısız bir yöntem olsa da bazen tam anlamıyla teşhis edemeyebilir bu nedenle endoskopi daha net sonuçlar veren bir çözüm olacaktır.

Mide ülseri Tedavisi ve Yapılması Gerekenler

Mide ülserinde ilaç tedavisi yeterlilik göstermediği durumlar olabilir bu durumlarda bir ameliyat söz konusu olabilir. Ülseri olan hastalar Stresten uzak durmalıdır, ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır, çay ve sigarayı azaltmalı, aşırı yağlı yiyecekleri ve kızartma yememeli ve asla alkol tüketmemelidir. Mide ülseri olan hastalar süt, yumurta, tereyağı suda pişmiş balık ve iyi pişmiş sebzeler ile doğal besinler tüketmelidir. Bu unsurlara uyulduğu ve önem verildiği taktirde Mide ülserini seviyesini düşürebilir ve yok edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara