Narsisizm Nasıl Teşhis Edilir ?

Narsisizm Nasıl Teşhis Edilir ?

Narsizm nasıl teşhis edilir
Psikolojik bir rahatsızlık olan aynı zamanda en sinsi kişilik bozuklukları arasında yer alan narsizmin kişi çok olumsuz yönde etkileri bulunmaktadır. Zira kişi Kişilik bozukluğunun pençesindedir. Ama bunun farkında ve bilincinde değildir.

Narsizm Bir nevi kendini beğenme hastalığı kişi kendini diğer kişilerden yüksek görür ya da etrafındaki diğer kişilerin kabiliyetlerini sınırlı olduğunu düşünür. Toplumumuzda böyle kişiler için oluşmuş olan kendini bir şey zannetme algısı tamamen bu kişileri anlatan bir kavramdır. Yapılan araştırmalar toplumların önemli bir kısmında Narsist kişilik bozukluğuna sahip bireylerin varlığına işaret ediyor. Narsist kişilik bozukluğuna sahip bireyler bazen etrafımızdaki insanlardan dışlama görebileceği gibi bazen de istediklerini çok kolay yaptırma ve toplum içinde bir yer edinme konusunda çok ustadırlar.

Onlar için başkalarının kullanarak elde ettikleri başarı mükemmel bir başarıdır. Bu tip insanlar işbirliği ile elde edilen başarılardan hoşlanmazlar. Tabiri caizse başkalarının üstünden başarı etmekte ustadırlar. Narsist kişilerin teşhisinde kullanılacak önemli bir diğer nokta ise çok kırılgan bir yapıya sahip olmalarıdır. Onunla ilgili yapacağınız değerlendirmeye kesinlikle hoş bakmayacaktır. Kişi her zaman kendisinin her konuda en iyi olduğunu düşünür.

Çünkü genellikle küçük yaşlarda böyle bir aile ortamında büyümüştür. Annesi veya babası etrafındaki tüm bireyler onun her konuda usta olduğu fikrini ona empoze etmişlerdir ya da bu durumun tam tersine çocukluk yıllarında fazlasıyla aşağılanmış bireyler yakalanma konusunda daha yatkın oluyor. Kendinde bir başarı olarak görüyor ve bundan haz duyuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara