Otizm Hastalığı Nedir ?

Otizm Hastalığı Nedir ?

Otizm, sosyal becerilerin ve iletişim becerilerinin oluşmasını engelleyen bir gelişim bozukluğudur. genelde 0- 2 yaş civarında ortaya çıkar. Otizmli çocuklar genelde öğrenme sürecinde sorunlar yaşar. Genel zeka seviyeleri ne olursa olsun dünyayı algılamakta sorun yaşarlar. Bir çocukta otizmin görülme olasılığının görülme ihtimali % 0.5′ dir. İlk çocuğun otizmli olmasının ardından ikinci çocukta otizm görülmesinin oranı düşüktür ancak bu durum yine de görülebilir. Erkek çocuklarda otizm rahatsızlığının görülmesi kız çocuklardan 4 kat daha fazladır.
Her çocukta otizm belirtileri farklı görünebilir ve seviyeleri farklılık gösterebilir.
Otizmin seviyelerini kategorize etmek bu anlamda göçtür. Otizmin farklı çeşitleri yani formları da bulunur. Bunlar asperger sendromu ve rett sendromu olarak bilinen iki otizm türüdür.
Otizm rahatsızlığı görülen kişilerde genel belirtiler ise şu şekilde izlenir; sosyal ilişkilerde güçlük, konuşmada görülen sorunlar, sessiz iletişimde zorlanma, oyun oynamada ve hayal gücünü kullanmada zorlanma, değişimlere karşı tepki ve direnç gösterme durumlarıdır.
Otizm rahatsızlığına sahip bir çocuk, başkalarına karşı ilgisizdir, göz temasından kaçınır, başkaları ile kendiliğinden iletişim kurması kolay değildir, istediği şeyleri bir yetişkinin ellerini aracı ederek belli ederler, diğer çocuklarla oynamazlar ve sosyal ilişkileri zayıftır, sürekli tek bir konu üzerinde konuşurlar, sebepsiz şekilde ağlayıp gülerler ve amaçsız davranışları vardır, anlamsız sözleri üst üste tekrarlarlar, nesnelerle sürekli oynamaktan hoşlanırlar, değişiklikleri sevmezler, yaratıcılık gerektiren oyunları oynamayı sevmezler, yaratıcılık gerektirmeyen işleri ise çok hızlı ve istekli yaparlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara