Panik Atak Nedir Ve Belirtileri Nelerdir ?

Panik Atak Nedir Ve Belirtileri Nelerdir ?

                                                 Panik Atak Belirtileri Nelerdir?
Panik atak, günümüzde yaygın görülen sağlık sorunlarından biridir. Endişe, korku, sıkıntı duygularını içeren ve nöbet şeklinde yaşanan bir hastalık çeşididir. Genelde ruhsal olarak başlayan bu problem, fiziksel belirtilerle devam eder.

Kişiler, öncelikle şiddetli bir kaygı hali yaşarlar. Kaygı sebebi de o an çok belirgin olmasa da yaşamdaki stres ve sıkıntıların üst üste gelmesidir. Ya da anlık stres ya da yaşanan gerginlikler panik atağı tetikleyebilir.

Araba kullanırken, alışveriş yaparken, asansörde ya da bir toplantı esnasında bile panik atak geçirmek mümkündür. Atak başladıktan sonra da kaygı sonrası fiziksel değişiklikler görülür.

Panik atağın belirtileri de tam da burada gözlenmeye başlanır. Şöyle ki kişi nefes darlığı çeker, terlemeye başlar. Ardından başı döner ve vücudu karıncalanır. Göğüs bölgesinde şiddetli bir sıkışma yaşar. Belirtiler kimi zaman o kadar yoğun yaşanır ki kişi, direkt olarak doktora götürülmelidir. Panik atak esnasında kişi boğulacağını, kalp krizi geçireceğini de düşünür. Yani bir nevi ölüm korkusunun içine de düşer. Bu yüzden panik atak, kesinlikle tedavi isteyen bir hastalıktır. Yalnız şu da unutulmamalıdır ki panik atak tedavisi bir anda etkisini göstermez. Uzun zamanlar sürdüğü görülmüştür. Hatta tedaviden sonra bile ataklar kendini tekrar edebilir. Kaygının ne zaman ortaya çıkacağı da belli olmaz. Fakat dediğimiz gibi günlük hayatta yaşadığımız sıkıntılar ya da stres panik atağı aniden tetikleyebilir. Panik ataklar 10 dakikadan az sürmekle birlikte çarpıntı ve baş dönmesi durumunun tamamen geçmesi daha uzun sürelidir. Kişi ataktan sonra da kendisini yorgun ve halsiz hissedebilir. Bunun geçmesi de zaman alabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara