PENÇE PARMAK NEDİR,NASIL OLUSUR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR

PENÇE PARMAK NEDİR,NASIL OLUSUR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR

Pence parmak ayakta gorduyumuz bir deformasyondur. Genellikle sinirsel hastalıklar sonrası oluşur. Çukur taban hastalığına eşlik eden bir hastalıktır. Pençe parmakta ayak parmakları orta kısımlarından bükülerek pençe seklini alırlar. Pençe parmakta, orta ve uç eklemlerde fleksiyon kontraktürü vardır. Orta ve uc eklemler de sertleşme gorulur. Dip eklem (MTP) eklem ise normal  veyahutta aşırı gergin olabilir. Kallus orta eklemin sırtında en belirginse olsada  , uç eklemin sırtında ve parmak ucunda, tırnağın hemen altında da olabilir.

Pence parmağın sebebi nerolojik ve romotolojik olmak üzere 2 cesittir. Eğer nörolojikse sorun problem ayağa giden bir takım kasların çalışmaması ve bu kaslara karşılık gelen diğer kasların ise domınant olması yani bir takım kas uyuşmazlığı olması durumundandır. İltihaplı romatizma sonucu olusmussa eklemlerin tutulması soz konusu olabilir. Pençeleşme bu sekilde gerçekleşmiş olabilir. Ayrıcada Sürekli dar burunlu ayakkabı jgiyen hanımlarda birkaç pençe parmak birden görülebilir.

Birkaç küçük parmakta pençe parmak

1)  Parmaklar arası plantar kasların işlev yitirmesi

2)Dip eklem yani mtp eklemin yumuşak doku stabilitesinin yitirilmesiyle Baldırda derin kompartıman scndromu, sonucuda oluşabilir

Parmakları bükmeye yarayan uzun kasların kasılması sonucu ortaya çıkan  pençe parmağa sahip hastalarda kalın terminal kallus oluşur ve yuruken ayağını yere bastığı anda büyük bir ağrı meydana gelir.Bir tek parmakta da  pençe parmak gelişebilir. Normalden uzun  olan 2. parmak başparmağın üzerine çıkabilir. Dar ayakkabı giyenlerde, 5. parmağın ağrılı sekilde pençe biçimine dönüşme­si rastlanan bir durumdur.

[reklam1]

Pençe parmağın tedavisi: 

Pençe parmak eğer kas dengesizliği sonucu olusmus ise bu kas dengesizliğini gidermek gerekir. Bu denge sağlandığında hastalıkta düzelecektir. Romatizmal hastalık sonucu olusmus ise eklemler tutulmuştur. Eklemlere müdahale ederek pençeleşmeyi düzeltmek mumkundur. Kısacası tedavi pençe parmağı neyin oluşturduğunu belirleyerek çözülebilir. Eğer çok ilerlememiş deformasyon varsa basit tendon transferleri ,tendon kesileri yaparak düzeltmek mumkundur. Ancak ilerlemis vakalarda işin içine kemikte girdiyinden cerrahi operasyon gerekebilir.

Daha önce ele aldığımız Kapiler dolum nedir? Pupilla büyüklüğü ve kişilere göre değisimi nasıldır? konusunu okumanızı öneriyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara