Peroneal kaslarda tendinitin belirtileri nelerdir,nasıl teshis edilir?

Peroneal kaslarda tendinitin belirtileri nelerdir,nasıl teshis edilir?

Ayağın dış tarafında, net travma hikâyeside de bulunmayan ve ayırıcı tanıda da zorlanılan ağrının kaynağı tek veya iki yanlı peroneal tenditinit olabilir. İki tendon birden yakın zamanlarda hastalanabilirse de, çok kez tutulma tek taraflıdır.

Şişlik olagan dısıysa, tendinit üst kısımdaysa, dış malleolun arkasındaki çukur kısım silinebilir. Tutulan tendon basmakla ağrı verir. Dış malleol bölgesinde uzun ve kısa peronoel kas tendonları çok yakın geçtikleri için, burada far edilebilirlik zahmetlidir. Kısa peroneal kası farkt edebilmek için, V metatarsın tabanı tespit edilir ve hastadan, ayağını dirence karşı eversiyon ve Abduksiyona getirmesi soylenir Kısa peroneal kas grubu , V metatars taban kısmıyla  dış malleolun tepesi arasındaki çizgide elle tespit edilir. Tendinit için sıradan olan bulgu, gergin olan tendonun gevşek olana kıyasla üzerine basmakla daha da ağrılı olmaktadır.

Uzun peroneal kas tendonu, ayağın dış kenar kısmı  boyunca kısa olan bolumun ar­kasında bulunur ve ayak tabanında, küboid kemiğin içinden devam ederek  V metatarsın proksimaline kadar uzanır . Dış malleolun çıkıntısıyla küboit üzerindeki oluk içersinde taban hattı bo­yunca devam eden  tendonun ve inserasyonunun üzerinde basmakla meydana gelen ağrı, tendinitın habercisidir. Üzerine bastırmakla gerceklesen  ağrı, tendon hattı boyunca tabana kadar şiddetini arttırır. Uzun peroneal tendinite sahip olan hastalarda tendonun gerilmeside ayrıca ağrıya sebep olabalir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Ankara Diş Hekimi