Peroneal Kasların Tendiniti nasıldır ve ne türden belirtiler verir?

Peroneal Kasların Tendiniti nasıldır ve ne türden belirtiler verir?

Ayağın dış yanında, net travma öyküsü de olmayan ve ayırıcı tanıda  zorlanılan ağrının kaynağı tek ya da iki yanlı peroneal tendınıt olabilir. İki tendon birden aynı zamanda hastalanabilirse de, çok kez tutulma tek  yanlıdır. Şişlik olağan değilse de, tendinit üst bölümdeyse, dış malleolaıv arkasındaki çukurluk silinebilir. Tutulan tendon basmakla ağrılıdır.

Dış malleol bölgesinde uzun ve kısa peronoel kas tendonları çok yakın geçtikleri için, burada ayırım zordur. Kısa peroneal kası ayırt edebilmek için, V metatarsın tabanı belirlenir ve hastadan, ayağını dirence karşı eversiyon ve abduksiyona getirmesi istenir .

Kısa peroneal kas, V metatars tabanıyla dış malleolun tepesi arasındaki çizgide ele kolay gelir. Tendinit için tipik olan bulgu, gergin olan tendonun gevşek olana oranla üzerine basmakla daha ağrılı olmasıdır.Uzun peroneal kas tendonu, ayağın dış kenarı boyunca kısa olanın arkasında bulunur ve ayak tabanında, küboid kemiğin kasın kendi ismini taşıyan oluğu içinden geçerek V metatarsın proksimaline uzanır . Dış malleolun çıkıntısıyla küboit üzerindeki oluk içersinde taban boyunca ilerleyen tendonun ve inserasyonunun üzerinde basmakla oluşan ağrı, tendinit belirtisidir . I falanksın dirence karşı plantar flek-siyonu tendonu gerer. Üzerine basmakla oluşan ağrı, tendon boyunca taban parçasına kadar şiddetlenir .Uzun peroneal tendini olan hastalarda, tendonun pasif inversiyon, adduksiyon ve dorsal fleksiyonla gerilmesi de ağrı verir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara