Plantar Kapsülit nedir?  Fleksörlerin Tendosinoviti nasıl olusur?

Plantar Kapsülit nedir? Fleksörlerin Tendosinoviti nasıl olusur?

 

Ayak tabanı kapsüliti ya da aponevroz kompleksinin dejenerasyonu, bazı metatars başlarındaki spontan ya da basınç ağrısının en sık görülen nedenidir . Yozlaşan ayak tabanındaki aşınma ve yıpranma, metars başlarını birlikte tutan bağlarda (metatarsların derin enine bağları) yetersizliğe neden olabilir. Bu hastalarda, erken itme fazında parmakların pasif ekstansiyonunda metatars başlarının yerden kaldırılması güçleşir.
Uzun yürüyüş yapanlarda önayaktaki fleksör tendinit ve tendovajinitler, bu tür etkinliklerde sık görülen sorunlardır. Ağrılar tutulan parmaklanın falankslarına doğru yayılır.

Tüm tendinitlerde olduğu gibi, etkinliğin sonuna doğru şiddetlenen ağrılar, çalışma sona erince geriler. Benzer ağrılar, yüksek topuklu ayakkabı giyen ve oturarak çalışanlarda da görülür. Parmaklarda iğ biçimi şişlikler oluşabilir. En tipik organik bulgu, ayak tabanında metatars başları üzerine basmakla oluşan ağndır. Parmağın dinence karşı bükülmesinde oluşan ağrı, tendonun değişik yerlerine parmakla basılınca şiddetlenebilir

 

Sinovit ve Artrit:

MİT eklemdeki sinovit ve şişlikte, önayak sırtının normal bombeliği kaybolur. Ayrıca, dorsal eklem haltı basmakla ağrılıdır ve komşu iki Burmağın arası açılabilir . Dorsal ağrı, eklemin plantar yüzündeki ağrıdan daha şiddetlidir. II MTP eklemdeki sinovit kendiliğinden meydana çıkabileceği gibi, bir travma sonucu da olabilir. Öğle ya da böyle artrit ilerleyecek olursa, kapsülle birlikte eklem de gücünü yitirecek, gevşeyecek ve sonunda ayakkabıların da sıkıştırmasıyla bir parmak ötekinin üzerine doğru kayabilecek, onu çaprazlayabilecektir.

Akut sinovit döneminde parmak kaydırma testi pozitif olabilir. MTP eklemin süreğen instabilitesi, uzun süre sürebilecek metatarsaljiye yol açabilir.

Önayakta birden fazla MTP eklemde sıcaklık, şişlik, duyarlılık artmalı ve ağrı varsa, sistemik artri, örneğin RA düşünülmeli, araştırma o yöne yöneltilmeli, öteki ayak da incelenmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara