PLANTER FASİİT NEDİR,NASIL BİR HASTALIKTIR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR

PLANTER FASİİT NEDİR,NASIL BİR HASTALIKTIR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR

Şiddetli topuk ağrılarına sebep olan bir rahatsızlıktır. Ağrının ana sebebi kemik oalrak dusunulsede ana kaynak kemik değildir. Ayak tabanında bulunan bağ dokuda meydana gelen iltihaplanma sonucu ortaya çıkar. Ayak kavsini oluşturan taban fasyası, arkada kalkaneusun çıkıntısına tutunur; tabanda bulunan dip eklemlerin yumuşak kısımlarıyla birlikte uzanır ve en en uçta flanksların tabanlarına yapışır. Taban fasiiti olan  hastalar, fasya boyunca basmakla ağrı duyarlar; normalde ağrının en şid­detli olduğu yer, ayak tabanının orta bölümüdür.

Plantar fasit neden oluşur:

Bu rahatsızlık genellikle kilolu olanlarda ,ayakta uzun süre duran vede ayak yapı bozukluğu olan kişilerde gorulur. Bu hastalığı tetikleyen sebepler uzun süre ayakta kalmak ,ağır işlerde çalışmak, vücudun kilosunun hızlı bir sekilde artması bu hastalığı tetikleyen sebepler arasındadır. Bu hastalık ayak altında oluştuğu için yürüme dengemizi, yüyüme mesafemizi yürüme şeklimizide etkilemektedir.

Plantar fasit nasıl tedavi edilir:

Bu hastalığın tedavisinde oluş sırası ve farkedilme donemi önemlidir.Erken donem tehisi onem arzetmektedir.. Çünkü erken donemde tedbir alınmadığı taktirde hastalık dirençli bir hal almaktadır.erken donemde tehis yapıldığında ayak arkını tamamlayıcı cihazlar kullanılarbilir. Yine erken yapılan tehiste ilaçlarla ve buz presiyle etkili sonuçlar alınabilir.ayrıca günlük yaşantıda ayak altına boşluğu dolduracak şekilde pet konulabilir.

Başka bir hastalık olmasına karşın, plantar fasiitle karışıırılabilen bir hastalık olan plantar fibrozun bilinen ozelliği, fasyaya yapışık, yaklaşık 2 cm çapında, bir ya da birkaç küçük nodülden olusmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara