ROMATOİT ARTRİT NEDİR,NASIL BASLAR VE NASIL TESHİS EDİLİR

ROMATOİT ARTRİT NEDİR,NASIL BASLAR VE NASIL TESHİS EDİLİR

eklemlerRomatoit artrit eklemler üzerinde etkili olan ve bu eklemler üzerinde tutulmalara sebep olan iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.Özellikle yorgunluk,halsizlik gibi belirtilerle başlangıç gösterir. Romatoit artrit iltihaplı romatizmal hastalıklar arasında en sık görülen türdür.Özellikle eklemlerde kalıcı hasar neden olabileceğinden erken tanı konması oldukça önem arzeden bir konudur. Romatoid artrit genellikle kadınlarda gorulur.Romatoit artriti sadece eklemle ilgili olduğunu düşünmemek gerekir. Romatoit yani romatizma Özellikle kalbin zarını ,akciğerin zarını tutabilir,damarlarda iltihaplanma yapabilir ayrıcada akciğerde nodul oluşumuna sebep olabilir

Romotoit artrit nasıl oluşur birazda bu konudan bahsedelim. Enflamasyon, vücudumuza bulaşan mikroplann ve bu mikropların vücudumuza verdikleri zarara karşı savaşmak üzere var olan normal bir bağışıklık sistemidir.Biz her ne kadar fark etmesekte bağışıklık sistemi, vücudumuzdaki anormal durumları fark ederek vucut ısısını arttırır ve bu sayede kan dolaşımını ve akış hızını arttırarak tehlikeye karsı tepki verir. Aynı zaman­da bu bağışıklık sisteminin  hücreleri de mikroplara karşı savaşacak bir takım kimyasal maddeler üre­tir. Bağışıklık sisteminin çalışmadığı durumlarda ve gerektiğinde devreye girmemesi durumunda vücut enfeksiyonlara karsı tepki veremez ve enfeksiyonlara tamamen acık hale gelir..

Romatoit artrite tam oalrak neyin sebep olduğu bilinmesede genetik faktörlerin ve çevresel faktörlerin rolleri olduğu söylenebilir.Genetik acıdan bakıldığında genetik faktörler her nekadar zemin olustursada ailesinde bu rahatsızlık olanbireytlerin diğer uyelerindede bu hastalık kesin olarak olacak diyemeyiz. Ancak bir yatkınlıktan söz edebilirz.çevresel faktörler üzerinde ise sigara bu hastalığın acıga çıkmasına sebep oluşturabilmekte.

Romatoit yani romatizma enfiamasyonun ihtiyaç olmadığı halde aktif halde olmasıdır. Bir  İltihap şeklindedir. Etkilenen  bölge ısınır, şişer, kızarır,deforme olur. Ayrıcada  Deforme olan yapılar tedavi edilemez. Bu açıdan bakıldığında romotoit artritte erken tanı çok önemlidir. Romatoit vücutta akciğer, böbrek, kalp, kandamarfangibi diğer organlardada görülebilir..

Eğer romatoit (romatizma) eklemlerde oluşursa bu rahatsızlığa romatoit artrit (eklem romatizması) adını alır.

Teşhis : Romatoit artritin teşhisi oldukça zordur. Doktor kafasındaki tanıyı ilk kez hastayla yaptığı konuşmadan alır. Hastanın şikayetlerini doğru anlatması bu açıdan önemlidir. Doktor gerekli görürse bir takım kan tesleri ile tanı koymayı sağlayabilir.Genelde eklem hasar almadan  hasta hissetmediğinden erken tanı koymak oldukça zordur.. Has­ta eklem hasarları ile birliktesabahları birkaç saat süren eklem sertliği, iltihap nedeni ile şişlik, ağn, ateş gibi şikâyetlerle doktora başvurur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara