Sağlıklı bir insanda Vucut ısısı ve deri rengi nasıl olmalıdır?

Sağlıklı bir insanda Vucut ısısı ve deri rengi nasıl olmalıdır?

Normal saglikli bir insanda vucut isisi 37 derecedir. Vücüt ısısının ayarlanmasında bir çok etken neden bulunmaktadır. Bunlar icerisinde derinin rolu buyuktur. Isiyi dengede tutan ana neden  , deride bulunan isinin radyasyon yada ter seklinde buharlasmasidir.
Vucut isinda meydana gelen degisiklige gecirilen hastaliklar ve yaralanma durumlarinda da karsilasilir.  Soguk , derinin nemli olmasi, ani kan kaybi durumlari gibi sempatik sinir sisteminin normalden cok fazla calismasi durumlarinda  gorulur. Sinir sistemi uyarildiktan sonra ter bezleri de cok calismaya baslar.

Ardindan derideki damarlarda buzulme meydana gelir. Bu durum derinin yapis yapis olmasina sebep olur.  Bu gerceklesen belirtiler sok durumunun ön belirtileridir. Belirtiler sayesinde erken teshis yapilabilir. Soguk durumunda deri  soguk ve kuru olur. Kuru aynı zamanda sicak derinin nedeni ates yada vucudun asiri sicaga maruz kalmasidir.
Hasta kisinin atesi genellikle agizdan olculmektedir.

Termometre vasitasiyla ates olculur. Termometre hastanin agiz kismında yaklasik 3 4 dk kadar durmalidir. Cocuklarda termometre koltuk altina konularakta ates olcumu yapilabilir. Ancak bu sekilde yapilan ates olcümu genellikle hatali olur. Rektal ates en dogru ölcumdur. Rektal ates agizdan ölculen atesten 1 derece kadar daha yuksektir.

DERİ RENGİ: 

Deri,  rengini deri damarlarında bulunan kandan alır. Ten rengi koyu olan insanlarda deri rengi daha çok pigmentlere gore belirlenir. Hastalık yada yaralanma durumlarında deride renk değişikiği olabilir. Ancak bu durum derisi koyu kişilerde fark edilmeyebilir. Koyu renkli deriye sahip kişilerde renk değişikliği tırnak yataklarında, gözün beyaz kısmında veya ağız içinde belirgin olabilir.Açık renk ten sahibi olan kişilerde deri renginin kırmızı ,beyaz ve mavi olması tıbbi açıdan önemlidir.

Deri renginin kırmızı olması durumu karbon monoksit zehirlenmesi,kalp krizi geçirilmesi,yüksek ateş, gibi durumlarda da görülebilir.Kan basıncının yüksek olması durumunda ,görülen bütün damarlar dolu olacağından deri koyu kırmızı yada mor olabilir. Karbonmonoksit zehirlenmesi veya kalp krizi durumlarında kişinin deri rengi kiraz kırmızısı rengindedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara